Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 roku?

Martyna

Newsy

29.03.2022 11:54

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 roku?

Pamiętajmy, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu traktowana jest jako wykroczenie, a taryfikator mandatów jest wyjątkowo surowy w 2022 roku. Oczywiście najważniejsze są względy bezpieczeństwa, więc wystrzegajmy się wycieczek rowerowych pod wpływem alkoholu. Przedstawiamy, jakie kary grożą osobom, które złamią zakaz.

 

Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu

Na wstępie należy podkreślić, że ustawodawca określił dwa przypadki. W Kodeksie Wykroczeń jest definicja osoby w stanie nietrzeźwości oraz osoby w stanie spożyciu alkoholu.

Stan nietrzeźwości zachodzi gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kk. Art. 178a.

 

Stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi wykroczenie z art. 85 albo 87§1 Kodeksu Wykroczeń.

 

Zdjęcie Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 roku? #1

Mandaty za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu

  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny posiadając między 0,2 a 0,5 promila w wydychanym powietrzu, wiąże się z mandatem w wysokości 1000 złotych. Jest to osoba w stanie po spożyciu alkoholu.

 

  • Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę z 0,5 promila w wydychanym powietrzu trzeba liczyć się z mandatem w wysokości 2500 złotych. Mówimy tu o osobie w stanie nietrzeźwości.

Rowerzysta ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Funkcjonariusz policji zobowiązany jest do poinformowania o skutkach prawnych takiej odmowy.

Jeśli dojdzie do sprawy sądowej, to konsekwencje mogą być znacznie większe. Przede wszystkim będą one znaczniejszych rozmiarów pod względem finansowym, ale mogą również doprowadzić do aresztu, czy też pozbawienia w pewnym stopniu uprawnień.

Polskie przepisy przewidują kary aresztu od 5 do 14 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych nawet na okres do 3 lat.

W przypadku prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości lub w stanie „wskazującym na spożycie alkoholu” sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny.

Dodajmy, że w nowym taryfikatorze zaplanowano 500 zł mandatu dla osoby, która na rowerze podwiezie pijaną osobę. Przypomnijmy, że ogólnie nie można przewozić innych osób, chyba że jest to tandem albo przewozi się dziecko w specjalnym krzesełku.

Zdjęcie Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 roku? #2