W ubiegłym roku rząd zaostrzył przepisy dotyczące jazdy rowerem pod wpływem alkoholu. Za złamanie prawa grozi kara pieniężna lub trafienie do więzienia. Wyjaśniamy jakie są konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu.
Czy można stracić prawo jazdy jadąc rowerem?
Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy rowerów nie grozi utrata prawa jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. Nie zostaną również cofnięte uprawnienia do prowadzanie pojazdów mechanicznych. Sytuacja wygląda trochę inaczej jeśli dojdzie do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia drogowego, które wiąże się z utratą prawa jazdy.
Rowerzysta powinien unikać jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu, nawet jeśli był to tylko niewielki trunek.
Ile można mieć promili?
W Polsce według Kodeksu Karnego istotny jest fakt, ile promili znajduje się w organizmie człowieka. To z kolei zależy przede wszystkim od wagi lub czasu, w którym nasz organizm trawi napoje wysokoprocentowe.
Dlatego, jeżeli planujemy wybrać się na przejażdżkę rowerem dla własnego bezpieczeństwa oraz innych zrezygnujmy z picia nawet jednego piwa w tym dniu. Zgodnie z prawem w trakcie jazdy rowerem nie można przekraczać 0,2 promila w organizmie.
Ile wynosi mandat?
W ubiegłym roku rząd zaostrzył przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Obecnie za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości od 0,2 do 0,5 promila grozi otrzymanie kary pieniężnej w wysokości 1000 złotych.
Natomiast osoba posiadająca powyżej 0,5 promila może spodziewać się mandatu w wysokości 2500 złotych.
Co więcej, rowerzysta, który przewozi pasażera np. na ramie lub bagażniku może otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Ponadto, jeżeli nietrzeźwy kierowca stworzy szczególne zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu może on się spodziewać nawet 30 tys. zł grzywny.
Warto również podkreślić, że unikniemy otrzymania mandatu, jeżeli będziemy prowadzić rower, a nie na nim jechać. Wówczas należy prowadzić pojazd chodnikiem, a nie ścieżką dla rowerów.
Tragiczne konsekwencje
Istotną informacją jest również fakt, że rower traktowany jest jako pojazd niemechaniczny. Dlatego osoba złapana przez policję jadąca rowerem w stanie nietrzeźwości nie otrzyma punktów karnych oraz nie straci ona prawa jazdy na samochód.
Z danych policyjnych wynika, że:
“W 2021 roku pijani kierowcy, rowerzyści i piesi spowodowali aż 2488 wypadków, czyli zdarzeń drogowych, w których zginęła bądź ucierpiała przynajmniej jedna osoba. To i tak mniej niż w poprzednich latach, kiedy liczba wypadków z winy pijanych uczestników ruchu drogowego dochodziła do 4,5 tys. Rocznie." - mubi.pl
Dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek i nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu.