Nie kupujcie płynu Lugola! To niepotrzebne i niebezpieczne. Eksperci wyjaśniają

Agnieszka
Newsy
04.03.2022 13:14
Nie kupujcie płynu Lugola! To niepotrzebne i niebezpieczne. Eksperci wyjaśniają źródło okładki: By Marc bouk - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82539918

 Media informują, że z polskich aptek coraz szybciej znika płyn Lugola. Aptekarze apelują, aby nie wykupywać niepotrzebnie zapasów! Eksperci natomiast uspokajają, że nie ma potrzeby stosowania tego specyfiku. Co więcej, można nim sobie poważnie zaszkodzić! Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

Zdjęcie Nie kupujcie płunu Lugola! To niepotrzebne i niebezpieczne. Eksperci wyjaśniają #1

Farmaceuci informują, że po ataku na elektrownię atomową w Ukrainie w nocy z czwartku na piątek, coraz więcej osób postanowiło kupić płyn Lugola. Eksperci jednak uspokajają - nie ma potrzeby spożywania tego płynu!

Co więcej, spożycie płynu Lugola bez konsultacji z lekarzem i bez jasnych ku temu wskazań medycznych może poważnie zaszkodzić zdrowiu. 

Aptekarze informują o wykupieniu zapasów: — Są braki w hurtowni, więc apteki nie mają skąd zamawiać płynu Lugola. U nas obecnie również nie ma dostępnego na stanie — powiedziała dziennikarzom jedna z farmaceutek.

Płyn Lugola może zaszkodzić zdrowiu!

Endokrynolog Szymon Suwała w poście na Facebooku wyliczył, jakie zagrożenia mogą wynikać z nieuzasadnionego przyjmowania płynu Lugola. 

"Może to w ramach efektu Wolffa-Chaikoffa spowodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, w ramach efektu Jod-Basedow indukować (przewrotnie) również rozwój nadczynności tarczycy. Jod może też wywoływać lub nasilać postęp choroby Hashimoto. W aktualnej sytuacji bilans potencjalnych zysków i strat przeważa zdecydowanie w stronę strat — zatem podkreślam, nie warto martwić się na zapas i biec do apteki po płyn Lugola!" — napisał lekarz.

Atak na elektrownię atomową w Ukrainie

 W nocy z czwartku na piątek zaatakowano elektrownię atomową w Ukrainie. Pożar jednak udało się ugasić, a na zewnątrz nie wydobywa się szkodliwe promieniowanie radioaktywne.

 Elektrownie atomowe zaprojektowane są tak, aby właśnie w takich sytuacjach okazały się bezpieczne. 

“Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej EJ w zw. z ostrzałem artyleryjskim - informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie” - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną