Ciągłe zmęczenie i brak energii? Oto znaki, które mogą świadczyć o poważnym niedoborze!

Patrycja
Zdrowie
02.03.2022 21:10
Ciągłe zmęczenie i brak energii? Oto znaki, które mogą świadczyć o poważnym niedoborze!

Niedobór żelaza jest jednym z najczęściej występujących problemów związanych z żywieniem na całym świecie. Dotyka osób w każdym wieku, ale najbardziej narażone są kobiety w ciąży, dzieci, wegetarianie i osoby z pewnymi schorzeniami zdrowotnymi. Żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny, białka w czerwonych krwinkach, które odpowiada za transport tlenu do wszystkich części ciała. Jego niedobór może prowadzić do anemii niedoborowej, a w konsekwencji do szeregu niepokojących objawów, które nie powinny być ignorowane.

1. Chroniczne zmęczenie i słabość

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem niedoboru żelaza może być chroniczne zmęczenie i ogólna słabość, które nie mijają nawet po odpoczynku. To wynika z mniejszej ilości tlenu dostarczanego do komórek i tkanek, co sprawia, że czujesz się ciągle zmęczony, nawet jeśli śpisz wystarczająco długo.

2. Bladość skóry

Zdrowa, różowa cera jest częściowo zasługą hemoglobiny w krwi. Niedobór żelaza może sprawić, że skóra stanie się bladsza niż zwykle, szczególnie na błonach śluzowych, takich jak dolna powieka. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra lub błony śluzowe wydają się bardziej blade niż zwykle, może to być znak ostrzegawczy.

3. Zaburzenia koncentracji i pamięci

Żelazo odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych funkcji mózgu, w tym koncentracji i pamięci. Niedobór tego składnika może prowadzić do trudności z koncentracją i zapamiętywaniem nowych informacji, co może mieć negatywny wpływ na pracę i naukę.

4. Duszności

Jeśli odczuwasz duszności przy minimalnym wysiłku fizycznym, takim jak wchodzenie po schodach, może to być sygnał, że twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu - co jest bezpośrednio związane z niedoborem żelaza.

5. Szybkie lub nieregularne bicie serca

W odpowiedzi na niedobór tlenu w organizmie, serce może zacząć bić szybciej lub nieregularnie, próbując dostarczyć więcej tlenu do ciała. Jest to szczególnie widoczne podczas wysiłku.

6. Zwiększona podatność na infekcje

Żelazo jest ważne dla utrzymania silnego systemu odpornościowego. Jego niedobór może sprawić, że będziesz bardziej podatny na infekcje i choroby, ponieważ Twoje ciało ma mniejszą zdolność do zwalczania patogenów.

7. Nietypowe pragnienie i konsumpcja lodu

Nietypowe pragnienie i chęć jedzenia lodu lub innych nietypowych substancji, takich jak glina czy skrobia, znane jako pica, mogą wskazywać na niedobór żelaza. Jest to jeden z mniej znanych, ale charakterystycznych objawów.

Jak uzupełnić niedobory zelaza?

Aby skutecznie uzupełnić niedobory żelaza w organizmie, należy skoncentrować się na kilku kluczowych działaniach:

 1. Zwiększenie spożycia produktów bogatych w żelazo:

  • Mięsa, takie jak mięso czerwone i drób.
  • Ryby oraz produkty roślinne jak soczewica, ciecierzyca, nasiona chia, orzechy, nasiona dyni, quinoa, szpinak i jarmuż.
  • Dodaj witaminę C do posiłków, aby poprawić wchłanianie żelaza roślinnego.
 2. Suplementacja żelaza:

  • Rozważ suplementy, zwłaszcza gdy dieta nie pokrywa zapotrzebowania na żelazo lub występuje stwierdzony niedobór.
  • Konsultacja z lekarzem jest niezbędna przed rozpoczęciem suplementacji.
 3. Ograniczenie produktów hamujących wchłanianie żelaza:

  • Unikaj kawy, herbaty, wina i niektórych produktów zbożowych i nabiału wokół posiłków bogatych w żelazo.
 4. Regularne badania krwi:

  • Monitoruj poziomy żelaza, aby dostosować dietę i suplementację do bieżących potrzeb.

Podsumowując, klucz do uzupełnienia niedoborów żelaza leży w zrównoważonej diecie, suplementacji po konsultacji z lekarzem, ograniczeniu produktów utrudniających wchłanianie żelaza oraz regularnym monitorowaniu poziomu żelaza w organizmie.

Podsumowanie

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów, szczególnie w połączeniu, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie badania diagnostyczne. Niedobór żelaza jest zazwyczaj łatwy do zdiagnozowania i leczenia, często poprzez zmiany w diecie lub suplementację żelazem. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, a wczesna interwencja może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.

Kluczowe Punkty
 • Niedobór żelaza to globalny problem żywieniowy, najbardziej dotykający kobiety w ciąży, dzieci, wegetarian i osoby z pewnymi schorzeniami zdrowotnymi.
 • Żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny, odpowiadającym za transport tlenu do wszystkich części ciała.
 • Niedobór żelaza może prowadzić do anemii niedoborowej, a w konsekwencji do szeregu niepokojących objawów, takich jak chroniczne zmęczenie i słabość, bladość skóry, zaburzenia koncentracji i pamięci, duszności, szybkie lub nieregularne bicie serca, zwiększona podatność na infekcje i nietypowe pragnienie i konsumpcja lodu.
 • Aby skutecznie uzupełnić niedobory żelaza, należy zwiększyć spożycie produktów bogatych w żelazo, rozważyć suplementację po konsultacji z lekarzem, ograniczyć produkty hamujące wchłanianie żelaza oraz regularnie monitorować poziom żelaza w organizmie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną