Co oznaczają pędy na ziemniakach? Czy można je jeść?

Patrycja

Kulinaria

10.02.2022 0:06

Co oznaczają pędy na ziemniakach? Czy można je jeść?

Ziemniaki po pewnym czasie stają się miękkie i zaczynają puszczać pędy. Większość z nas wyrzuca je wtedy bojąc się, że takie warzywo stało się niejadalne lub wręcz toksyczne. Czy takie ziemniaki nadają się jeszcze do jedzenia? Odpowiadamy!

Zdjęcie Co oznaczają pędy na ziemniakach? Czy można je jeść? #1

Co oznaczają pędy na ziemniakach?

Jeśli przez dłuższy czas przechowujemy ziemniaki, stają się miękkie i pomarszczone. Pojawiają się na nich charakterystyczne białe pędy, które oznaczają, że warzywo zaczyna kiełkować. Z upływem czasu zawarte w bulwie składniki odżywcze przechodzą w kiełki. Te coraz intensywniej rosną zabierając materiał z ziemniaka. Czy takie ziemniaki nadają się jeszcze do jedzenia? Wiele osób wyrzuca je, obawiając się, że warzywo staje się niejadalne, a nawet toksyczne.

Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy?

Ziemniaki z pędami można bezpiecznie jeść, o ile wcześniej usuniemy z nich kiełki. Gdy ziemniaki nie są zbyt miękkie, możemy odkroić pędy, obrać bulwy i poddać obróbce: ugotować, upiec, czy usmażyć. Takie ziemniaki nadają się do jedzenia i nie musimy się ich pozbywać, nawet jeśli zaczną kiełkować. Warzywo będzie smakować tak jak zawsze.

Pod żadnym pozorem nie jedz pędów ziemniaka

Jednak pod żadnym pozorem nie jedz pędów ziemniaków! Znajdują się w nich toksyczne substancje: solanina i glikoalkaloidy, które sprawiają, że pędy te są trujące. Mogą doprowadzić do wielu problemów żołądkowych: bólu brzucha, biegunek, wymiotów, gorączki, a w skrajnych przypadkach do halucynacji.

Dlaczego warto jeść ziemniaki?

Ziemniaki są nieodłącznym elementem polskiej kuchni i można przygotować z nich wiele pysznych dań. Warto włączyć je do swojej codziennej diety, ponieważ są cennym źródłem witamin i minerałów.

Zawierają potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Mają w sobie dużo błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie, a także skrobi, która dodaje energii. Na dodatek ziemniaki wcale nie są tak kaloryczne, jak nam się wydaje! 100 gram ziemniaków to jedyne 60-70 kcal.

Co ciekawe, ziemniaki są także skutecznym naturalnym środkiem w leczeniu nadciśnienia, kamieni żółciowych, wrzodów żołądka i artretyzmu.