Bóle kości i stawów to częsta dolegliwość, która pojawia się u osób w starszym wieku. Wraz z upływem lat, stawy naturalnie się zużywają, ulegają osłabieniu i zniszczeniu. Czasem bóle te dopadają również młode osoby, ulegające urazom lub cierpiące na pewne choroby. Dowiedz się, co oprócz leków, pomaga na bóle stawów. Poznaj najlepsze domowe sposoby!
Bóle stawów to powszechna dolegliwość
Bóle kości i stawów to częsta dolegliwość, która nie dotyczy jedynie seniorów. Często zmagają się z nią osoby młode, ulegające urazom w efekcie intensywnego uprawiania sportu lub te zmagające się z pewnymi chorobami, np. osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniowym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, czy krzywicą.
Najlepsze domowe sposoby na bóle stawów
Zimne i ciepłe kompresy
Zimne i ciepłe kompresy to najprostsze domowe sposoby na bóle stawów. Zimne okłady z kostek lodu, schłodzone w lodówce kompresy żelowe lub natryski przyniosą ukojenie, gdy bólowi towarzyszy obrzęk.
Rozgrzanie stawów zwiększy przepływ krwi przez naczynia, poprawi elastyczność chrząstki i rozluźni mięśnie. Ciepłe okłady lub termofor można zastosować, gdy nie toczy się stan zapalny.
Okłady
Sprawdzonym sposobem na ból stawów jest stosowanie okładów, np. z kapusty, chrzanu, czy cebuli.
Sok z liści kapusty zmniejsza ból oraz obrzęki, działa ściągająco. Liście kapusty lekko rozbij tłuczkiem, aby uwolnił się z nich sok, przyłóż je do bolącego miejsca, owiń folią spożywczą i ręcznikiem. Pozostaw na kilka godzin lub na całą noc.
Możesz przygotować mieszankę ze zmielonego chrzanu, połączonego ze startą cebulą i miodem. Nałóż ją na bolące miejsce i owiń bandażem na kilka godzin.
Lecznicze kąpiele
Kąpiele lecznicze to skuteczna metoda, która zniweluje ból stawów. Kąpiel o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza, trwająca 15-30 minut, skutecznie likwiduje napięcie mięśni, działa rozgrzewająco i łagodzi niektóre bóle. Do wody warto dodać kamforę lub sól uzdrowiskową, np. kingę czy bocheńską.
Kąpiele siarkowe
Kąpiele siarkowe mogą być z powodzeniem wykonywane we własnym domu. Do wody w temperaturze 35-37 stopni Celsjusza, wystarczy dodać sól siarczkową do kąpieli i odpocząć w niej około 15 minut.
Siarka to składnik mineralny, który ma wielką leczniczą i kosmetyczną moc. Siarka buduje keratynę i kolagen, pomaga w leczeniu wielu problemów stawowych i skórnych, pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie stawów i kości. Odpowiada za ich prawidłową budowę i pracę. Ułatwia regenerację chrząstki stawowej oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Nacieranie
Na bolące stawy pomoże nacieranie stawów rozgrzewającymi maściami, na bazie kamfory lub olejku eukaliptusowego lub domowymi nalewkami na bazie alkoholu.
Na ból stawów wiele osób stosuje domowe nalewki z ziół, bursztynu, gorczycy, imbiru, pieprzu, rozmarynu, czy chrzanu. Wciera się je w bolące miejsca, a dzięki działaniu rozgrzewającemu, szybko łagodzą ból.
Aktywność fizyczna
Brak ruchu szkodzi stawom, dlatego zadbaj o aktywność fizyczną każdego dnia. Mogą to być spacery, nordic walking, pływanie, czy jazda na rowerze. Podczas ruchu wytwarza się więcej płynu maziowego, który nawadnia i uelastycznia chrząstkę stawową.
Dieta bogata w wapń
Wapń jest budulcem kości, zadbaj o to, żeby znalazł się w Twojej codziennej diecie. Do swojego menu włącz produkty mleczne, ryby morskie, warzywa i owoce. Ogranicz nadmierne spożycie mięsa i wędlin.