7 najlepszych sposobów na ból stawów!

Patrycja

Zdrowie

06.02.2022 20:56

7 najlepszych sposobów na ból stawów!

Bóle kości i stawów to częsta dolegliwość, która pojawia się u osób w starszym wieku. Wraz z upływem lat, stawy naturalnie się zużywają, ulegają osłabieniu i zniszczeniu. Czasem bóle te dopadają również młode osoby, ulegające urazom lub cierpiące na pewne choroby. Dowiedz się, co oprócz leków, pomaga na bóle stawów. Poznaj najlepsze domowe sposoby!

Zdjęcie 7 najlepszych sposobów na ból stawów! #1

Bóle stawów to powszechna dolegliwość

Bóle kości i stawów to częsta dolegliwość, która nie dotyczy jedynie seniorów. Często zmagają się z nią osoby młode, ulegające urazom w efekcie intensywnego uprawiania sportu lub te zmagające się z pewnymi chorobami, np. osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniowym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, czy krzywicą.

Najlepsze domowe sposoby na bóle stawów

Zimne i ciepłe kompresy

Zimne i ciepłe kompresy  to najprostsze domowe sposoby na bóle stawów. Zimne okłady z kostek lodu, schłodzone w lodówce kompresy żelowe lub natryski przyniosą ukojenie, gdy bólowi towarzyszy obrzęk.

Rozgrzanie stawów zwiększy przepływ krwi przez naczynia, poprawi elastyczność chrząstki i rozluźni mięśnie. Ciepłe okłady lub termofor można zastosować, gdy nie toczy się stan zapalny.

Okłady

Sprawdzonym sposobem na ból stawów jest stosowanie okładów, np. z kapusty, chrzanu, czy cebuli.

Sok z liści kapusty zmniejsza ból oraz obrzęki, działa ściągająco. Liście kapusty lekko rozbij tłuczkiem, aby uwolnił się z nich sok, przyłóż je do bolącego miejsca, owiń folią spożywczą i ręcznikiem. Pozostaw na kilka godzin lub na całą noc.

Możesz przygotować mieszankę ze zmielonego chrzanu, połączonego ze startą cebulą i miodem. Nałóż ją na bolące miejsce i owiń bandażem na kilka godzin.

Lecznicze kąpiele

Kąpiele lecznicze to skuteczna metoda, która zniweluje ból stawów. Kąpiel o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza, trwająca 15-30 minut, skutecznie likwiduje napięcie mięśni, działa rozgrzewająco i łagodzi niektóre bóle. Do wody warto dodać kamforę lub sól uzdrowiskową, np. kingę czy bocheńską.

Kąpiele siarkowe

Kąpiele siarkowe mogą być z powodzeniem wykonywane we własnym domu. Do wody w temperaturze 35-37 stopni Celsjusza, wystarczy dodać sól siarczkową do kąpieli i odpocząć w niej około 15 minut.

Siarka to składnik mineralny, który ma wielką leczniczą i kosmetyczną moc. Siarka buduje keratynę i kolagen, pomaga w leczeniu wielu problemów stawowych i skórnych, pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie stawów i kości. Odpowiada za ich prawidłową budowę i pracę. Ułatwia regenerację chrząstki stawowej oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Nacieranie

Na bolące stawy pomoże nacieranie stawów rozgrzewającymi maściami, na bazie kamfory lub olejku eukaliptusowego lub domowymi nalewkami na bazie alkoholu

Na ból stawów wiele osób stosuje domowe nalewki z ziół, bursztynu, gorczycy, imbiru, pieprzu, rozmarynu, czy chrzanu. Wciera się je w bolące miejsca, a dzięki działaniu rozgrzewającemu, szybko łagodzą ból. 

Aktywność fizyczna

Brak ruchu szkodzi stawom, dlatego zadbaj o aktywność fizyczną każdego dnia. Mogą to być spacery, nordic walking, pływanie, czy jazda na rowerze. Podczas ruchu wytwarza się więcej płynu maziowego, który nawadnia i uelastycznia chrząstkę stawową.

Dieta bogata w wapń

Wapń jest budulcem kości, zadbaj o to, żeby znalazł się w Twojej codziennej diecie. Do swojego menu włącz produkty mleczne, ryby morskie, warzywa i owoce. Ogranicz nadmierne spożycie mięsa i wędlin.