Panele fotowoltaiczne – odśnieżać czy nie?

Patrycja

Dom

03.02.2022 21:18

Panele fotowoltaiczne – odśnieżać czy nie?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych zimą zastanawiają się, czy odśnieżać panele fotowoltaiczne. Dowiedz się, czy warto to robić.

Panele fotowoltaiczne – odśnieżać czy nie?

Właściciele paneli fotowoltaicznych zastanawiają się, czy w okresie zimowym warto je odśnieżać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie: jedni uważają, że nie warto tego robić, a inni, że jest to potrzebne.

Firmy zajmujące się montażem paneli przekonują, że te pokryte niewielką ilością śniegu i tak generują prąd, choć w mniejszym stopniu. Śnieg ogranicza produkcję energii przez panele od 1% do 3,5% w skali roku, w rejonach o zwiększonym naśnieżeniu.

Zdjęcie Panele fotowoltaiczne – odśnieżać czy nie? #1

Producenci odradzają odśnieżanie paneli

Producenci paneli fotowoltaicznych nie zalecają ich odśnieżania ze względu na ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ich samodzielnie odśnieżanie również nie jest bezpieczne- wchodząc na dach, narażamy się na wypadki i bolesne kontuzje, wywołane upadkiem z wysokości.

Przede wszystkim konstrukcja paneli oraz kąt ich nachylania sprawiają, że ich odśnieżanie nie jest konieczne. Kąt nachylenia paneli od 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża, gwarantuje samoistne zsuwanie się śniegu, bez potrzeby fizycznej ingerencji.

Nawet jeśli pokrywa śnieżna na nich zalega, to zimą słońce samoczynnie roztapia śnieg na panelach. Proces ten może potrwać od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie po prostu instalacja będzie pracować mniej efektywnie i wytwarzać mniejszą ilość energii.

Według specjalistów nie warto jednak podejmować ryzyka, zwłaszcza że w zimie i tak energii wytwarzanej z paneli jest znacznie mniej niż w lecie. Z tego powodu ewentualne straty wynikające z ich zaśnieżenia i tak nie są zbyt duże.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Jeśli jednak ktoś zdecydował się na samodzielnie odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, powinien przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy odśnieżać je delikatnie, aby nie porysować powierzchni paneli. Sprawdzi się przy tym szczotka z miękkim włosiem. Nie wolno używać skrobaczek, ostrych szczotek, ani detergentów.

Proces odśnieżania warto przeprowadzać rano lub wieczorem, gdy panele nie są rozgrzane, a tym samym bardziej podatne na uszkodzenia.