Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe

Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe

Niedługo już każdy z nas stanie przed dylematem wyboru świątecznego drzewka. Boże Narodzenie to szczególny czas i zależy nam na szczególnych ozdobach w naszym domu. Bożonarodzeniowa choinka to na pewno najbardziej spektakularna i najważniejsza dekoracja.

Zdjęcie Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe #1

Zależy nam, aby drzewko, które wybierzemy by było okazałe i pięknie przystrojone. Nic, więc dziwnego, że przywiązujemy dużą wagę do jego wyboru. Zastanawiamy się, czy wziąć choinkę mniejszą, większą, bardziej lub mniej rozłożystą, ciętą czy też w doniczce. Większość z nas kieruje się wizualną oceną drzewka i kosztami, nie biorąc pod uwagę faktu, że różne gatunki, różnie zachowują się w domu.

Podpowiadamy, jaką choinkę wybrać, by ta jak najdłużej wyglądała pięknie.

Świerk pospolity

Najbardziej popularna i najchętniej wybierana w Polsce choinka ze względu na estetykę i tradycję. Ma stożkowatą koronę, jest gęsta z krótkimi igłami, o ciemnozielonej barwie i pięknym zapachu, a jej gałązki są giętkie. Jednak świerk bardzo szybko gubi swoje 2-centymetrowe igiełki, postoi od 3 – 5 tygodni.

Zdjęcie Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe #2

Świerk kłujący (srebrny)

Ta odmiana jest nieco bardziej wytrzymała od swojej poprzedniczki. Choinka równie piękna, z igiełkami ostrzejszymi, o nieco chłodniejszym, srebrnym odcieniu. Jej gałązki są sztywniejsze, igły dłuższe, a zapach mniej intensywny, chociaż równie przyjemny. Postoi w mieszkaniu 4-6 tygodni, ale zapłacimy za nią więcej niż za pospolitą koleżankę.

Zdjęcie Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe #3

Jodła kaukaska

Choinka o bardzo ładnym kształcie i sporej wytrzymałości. Jest zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli zależy nam na tym, by choinka przez długi czas wyglądała spektakularnie. Jej gałęzie są sztywne i gęste, a 3-centymetrowe zaokrąglone, mocno zielone igły nie opadają, lecz usychają na gałęziach. Niestety coś za coś – jodła nie wydziela praktycznie żadnego aromatu. Jej cena w porównaniu ze świerkami jest dużo wyższa, a żywotność to nawet dwa miesiące.

Zdjęcie Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe #4

Sosna pospolita

Drzewko najrzadziej przez nas wybierane i zdecydowanie niedocenione. Prawdopodobnie powodem tego jest niejednolity kształt gałęzi i bardzo długie nawet 10-centymetrowe igły, Jednak ze względu na żywotność, zapach i kolor wypada najlepiej na tle pozostałych. Jej igły są żywo zielone i bardzo długo utrzymują się na sztywnych gałęziach. Wielbiciele świątecznych zapachów na pewno docenią intensywny żywiczy aromat sosny. Nie jest to drzewko stosunkowo drogie, a dobrze pielęgnowane postoi ponad dwa miesiące.

Zdjęcie Choinki na Święta. Którą wybrać? Nie wszystkie są równie wytrzymałe #5

Jak pielęgnować choinkę, by długo stała

Przed zakupem zwróć uwagę na kolor igieł choinki (powinien być soczysto zielony) oraz giętkość gałęzi. W domu podetnij pień choinki o kilka centymetrów, co ułatwi jej pobieranie wody. Dla choinki wybierz miejsce w mieszkaniu z dala od źródeł ciepła (kaloryfer) i często je wietrz pomieszczenie, w którym temperatura nie powinna przekraczać 23 stopni. Regularnie uzupełniaj pojemnik, którym umieścisz drzewko świeżą wodą.

Przykładowe ceny choinek (zależne od terminu, w jakim ją kupimy, miejsca i wielkości drzewka):

  • Świerk pospolity –40-90 zł
  • Świerk kłujący (srebrny) –70-140 zł
  • Jodła – 90 do nawet 250 zł
  • Sosna - 40-130 zł
  • Świerk pospolity w donicy (mniejszy niż cięty) – 60-90 zł
  • Świerk srebrny w donicy (mniejszy niż cięty) – 70-120 zł
  • Jodła w donicy (mniejsza niż cięta) – 100-130 zł

Żywe choinki są lepszym wyborem niż sztuczne. Ich zakup jest bardziej ekologiczny – pochodzą one z plantacji, uprawiane są specjalnie na okazję Świat Bożego Narodzenia. Mało prawdopodobne jest, by drzewko pochodziło z nielegalnego źródła.

Patrycja

Polecane