Ukryta funkcja lampek choinkowych. Mało kto o niej wie!

Justyna

Dom

20.12.2022 18:42

Ukryta funkcja lampek choinkowych. Mało kto o niej wie!

Lampki są nieodłącznym elementem choinkowych ozdób, które już pojawiły się w znacznej części domów. Niewiele osób wie, że w wielu zestawach światełek choinkowych znajduje się dodatkowy element, który pełni ciekawą funkcję.

Ważny element dekoracji

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z kolorowymi ozdobami, którymi dekorujemy nasze mieszkania w tym okresie roku. Wśród nich często dominują lampki choinkowe, a samo ubranie świątecznego drzewka jest jednym z najważniejszych zadań. Niezależnie od tego jaką choinkę wybierzemy, sztuczną czy żywą, z pewnością wywoła ona ogromną radość wśród domowników.  

Zdjęcie Lampki choinkowe skrywają funkcję, o której mało kto wie! #1

Pierwszym elementem umieszczanym na świątecznej choince niemal w każdym domu są kolorowe lampki. Okazuje się, że większość kompletów, szczególnie starszego typu, zawiera jedną dodatkową żarówkę. Jej charakterystyczna czerwona barwa sprawia jednak, że wiele osób nie do końca wie do czego służy.

Czerwona żarówka w każdym zestawie

Choć większość osób myśli, że czerwona żarówka stanowi zapas, wcale nie jest to prawdą.   Możemy natomiast dzięki niej jeszcze bardziej uatrakcyjnić nasze świąteczne drzewko wykorzystując dla wielu nieznaną funkcję lampek choinkowych.

By przekonać się jak to działa, najlepiej wykręcić jedną lampkę z całego łańcucha. Wówczas wszystkie żarówki zgasną. Następnie musimy w jej miejsce wkręcić czerwoną żarówkę i odczekać chwilę. Po upływie kilku sekund lampki zaczną powoli migać! To sprytny patent w przypadku, gdy do zestawu nie dołączono urządzenia regulującego intensywność świecenia.

Zdjęcie Lampki choinkowe skrywają funkcję, o której mało kto wie! #2

Czym kierować się przy wyborze lampek choinkowych?

Lampki choinkowe stanowią piękną dekorację świątecznego drzewka. Obecnie ich wybór w sklepach jest bardzo duży, dlatego zakup nowego zestawu wcale nie jest łatwym zadaniem. Kluczowe przed zakupem lampek choinkowych jest zwrócenie uwagi, czy mają odpowiednie atesty, tzn. czy pozytywnie przeszły procedury bezpieczeństwa. Poinformuje nas o tym przede wszystkim symbol CE, który powinien znajdować się  na opakowaniu.

Ważną kwestią przy wyborze lampek jest także to, aby nie leżały one w zbyt dużych odległościach od siebie. W innym przypadku, pomimo mnogości ozdób nasza choinka może wydawać się ciemna, nieefektowna i uboga. Pod względem estetycznym warto zwrócić również uwagę na kolor kabla. Jeśli wybieramy lampki, które trafią na choinkę, najlepiej by kabel był w kolorze zielonym. W przypadku światełek, które posłużą do dekoracji np. okien - kabel powinien być biały lub przezroczysty.