Wezwanie do zapłaty- jak sprawdzić, czy jest autentyczne?

Patrycja
Podatki
11.01.2022 15:36
Wezwanie do zapłaty- jak sprawdzić, czy jest autentyczne?

Oszuści szukają coraz to nowych sposób, aby wyłudzić nasze dane i nielegalnie się wzbogacić. Fałszywe wezwania do zapłaty są ich kolejną metodą działania. Uważaj na próbę oszustwa!

Zdjęcie Wezwanie do zapłaty- jak sprawdzić, czy jest autentyczne? #1

Fałszywe wezwania do zapłaty

Listowne wezwania do zapłaty otrzymujemy stosunkowo rzadko. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie od razu sprawdzić, czy taki dokumenty jest autentyczny. Jeśli jednak nie mamy pewności do naszego zadłużenia i powodu wezwania do uregulowania płatności, w głowie powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Uważaj na próbę oszustwa!

Wezwania do zapłaty mogą być wysyłane z urzędów, firm windykacyjnych, od komorników, czy ubezpieczycieli. Niestety w ten sposób zaczęli działać także oszuści, którzy podszywają się pod różne instytucje finansowe i w ten sposób próbują nielegalnie się na nas wzbogacić.

Działają na coraz szerszą skalę i podają się za reprezentantów znanych instytucji lub tworzą nowe firmy, do złudzenia przypominające te prawdziwe.

Takie dokumenty wyglądają profesjonalnie i na pierwszy rzut oka mogą nie wzbudzić naszych podejrzeń. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy wezwanie do zapłaty jest autentyczne.

Jak sprawdzić, czy wezwanie do zapłaty jest autentyczne?

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy wysłane pismo jest autentyczne, wystarczy po prostu zadzwonić do instytucji, która na wezwaniu wskazana jest jako wierzyciel. To pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i uniknąć oszustwa.

Poza tym wezwanie do zapłaty powinno zawierać:

  • Dane wierzyciela
  • Tytuł zadłużenia
  • Kwotę do zapłaty
  • Numer konta odbiorcy
  • Pieczątkę oraz podpis osoby, która wysłała wezwanie

Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Wezwania do zapłaty wysyłane są listem poleconym. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość telefonicznie, smsem lub mailem, możesz mieć pewność, że to próba oszustwa!
  • Nie wchodź w podejrzane maile. Nie otwieraj żadnych linków, ani nie pobieraj plików, pochodzących z nieznanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na takie wiadomości.
  • Uważaj na wiadomość z przekierowaniem do płatności internetowych, zwłaszcza z pytaniami o dane do logowania lub dane konta bankowego.
  • Zawsze zachowuj czujność, gdy ktoś kontaktuje się z Tobą telefonicznie i informuje o rzekomym długu i konieczności jego spłaty. Zawsze możesz się rozłączyć, zadzwonić do siedziby tej firmy lub udać się tam osobiście.
  • Jeśli otrzymałeś list z wezwaniem do zapłaty, uważnie go przeczytaj. Czasem już sama jego treść wskazuje na oszustwo! Sprawdź nadawcę, zwróć uwagę na kwotę do zapłaty i jej termin, a także numer konta, na który miał zostać zlecony przelew. Porównaj go z tym, który widnieje na oficjalnych stronach poszczególnych urzędów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną