Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?

Patrycja
Zdrowie
15.01.2022 17:52
Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?

Intensywne treningi przyczyniają się do szybkiej utraty zbędnych kilogramów i osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Czasem jednak mogą powodować wahania hormonalne i zaburzać homeostazę organizmu. Dowiedz się, czy wyczerpujące treningi mogą spowodować wypadanie włosów. Sprawdź, jak najlepiej zadbać o swoją fryzurę.

Zdjęcie Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów? #1

Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?

Intensywne treningi fizyczne, oprócz tego, że przyspieszają metabolizm i prowadzą do szybkiej utraty zbędnych kilogramów, mogą pobudzać gospodarkę hormonalną i czasowo zaburzać homeostazę organizmu, czyli zdolność do utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych.

Naukowcy potwierdzają, że nadmierny wysiłek fizyczny może przyczynić się również do wypadania włosów.

Intensywne ćwiczenia siłowe powodują wyrzut kortyzolu i testosteronu. Dlatego kobiety, które mają za małą ilość progesteronu lub za dużą prolaktyny, powinny uważać. Nadmierny wysiłek może powodować u nich pewne zaburzenia hormonalne, które mogą skończyć się utratą włosów.

Z kolei intensywny trening u mężczyzn powoduje wyrzut testosteronu, który zamienia się w DHT (dihydrotestosteron), przyczyniając się do miniaturyzacji mieszków włosowych i przyspieszenia łysienia.

Zdjęcie Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów? #2

Twoje włosy wypadają? Sprawdź, jak o nie zadbać!

Jeśli Twoje włosy zaczynają nadmiernie wypadać, powinnaś kompleksowo o nie zadbać.

  • Jeśli intensywnie trenujesz, warto bacznie obserwować swój organizm i wszystkie zachodzące w nim zmiany. To pomoże uniknąć przykrych niespodzianek.
  • Dieta to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnacje włosów od wewnątrz. Powinna być bogata w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B12), a także cynk, żelazo, miedź i magnez.
  • Do codziennego menu włącz rośliny strączkowe, szpinak, brokuły, buraki, paprykę, natkę pietruszki i cytrusy. Nie zapominaj o zdrowych, nienasyconych kwasach tłuszczowych. Jedz ryby, jaja, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, dyni, siemię lniane, oliwę z oliwek, czy awokado.
  • Pamiętaj o regularnym piciu wody i ziołowych naparów. Na wypadanie włosów pomoże zielona herbata, pokrzywa, siemię lniane i skrzyp.
  • Niedobory witamin i minerałów są jednym z powodów osłabionych, wypadających włosów. Warto przyjmować odpowiednie suplementy, które wpłyną na poprawę ich kondycji. Polecamy witaminę D, B, cynk, miedź, magnez, biotynę oraz kwasy omega-3.
  • Osoby, które intensywnie trenują powinny także przyjmować preparaty przeciwdziałające miniaturyzacji mieszków włosowych. Należą do nich ziołowe blokery DHT, czy melatonina.
  • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów od zewnątrz. Stosuj naturalne kosmetyki, dobrane pod porowatość włosów i zadbaj o ich równowagę PEH, czyli proteiny, emolienty i humekanty.
  • Regularnie podcinaj końcówki.
  • Unikaj kosmetyków z dodatkiem parabenów i silikonów. Nie obciążaj włosów nadmierną stylizacją: suszeniem, prostowaniem, kręceniem i chemicznymi zabiegami.
  • Jeśli martwi Cię nadmierne wypadanie włosów, zwróć się o pomoc do trychologa – specjalisty od dolegliwości związanych ze schorzeniami skóry głowy i włosów. Zleci badania krwi oraz badanie trichoskopowe, które pozwolą ocenić stan skóry głowy i cebulek włosów. Wprowadzi też odpowiednie leczenie.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną