Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Patrycja
Zdrowie
16.01.2022 11:57
Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Czym jest zapalenie mieszków włosowych? Dowiedz się, jakie są jego przyczyny, jak je leczyć i pielęgnować skórę.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych jest powszechną i często występującą chorobą dermatologiczną. Częściej dotyka mężczyzn, choć cierpią na nią także kobiety. Objawami są zmiany skórne przebiegające ze stanem zapalnym. Pojawiają się niewielkie krostki z czerwoną obwódką, które mogą pękać, tworząc strupek. Widoczne są na różnych częściach ciała: na twarzy, szyi, tułowiu, nogach i pod pachami.

Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Zwykle ustępują samoistnie po paru dniach. Mogą mieć charakter powierzchowny- wtedy nie towarzyszą im inne objawy lub głęboki- wtedy pojawia się świąd i bolesność, czasem ropne guzki – czyraki.

Zdjęcie Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych? #1

Jakie są jego przyczyny?

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej jest wywołane przez infekcję bakteryjną. Za zakażenie odpowiadają: gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny. Może mieć również podłoże wirusowe lub grzybicze.

Często rozwija się po goleniu lub depilacji, gdy mieszek włosowy lub obszar skóry wokół niego ulega uszkodzeniu. Przyczyną może być przewlekłe drażnienie skóry (noszenie obcisłych ubrań), stosowanie opatrunków, kontakt skóry z chemikaliami, czy miejscowe stosowanie niektórych leków (glikokortykosteroidów).

Innymi przyczynami mogą być choroby: otyłość, nadwaga, cukrzyca, niewydolność nerek, niektóre nowotwory układu krwiotwórczego i nadmierna potliwość.

Czasem to efekt błędów żywieniowych i doboru złych kosmetyków do pielęgnacji.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Niestety domowe sposoby nie pomogą przy zapaleniu mieszków włosowych. Dermatozy nie powinno się leczyć na własną rękę. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który jest w stanie rozpoznać schorzenie na podstawie badania dermatoskopowego.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych nie ogranicza się jedynie do stosowania maści i kremów o działaniu miejscowym. Koniecznie jest wdrożenie antybiotykoterapii: doustnej i skórnej. Jeśli zmiany są niewielkie, to pomogą antybiotyki miejscowe, a jeśli nasilone, takie o działaniu ogólnym.

Bardzo ważnym elementem terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy systematycznie oczyszczać skórę i szczególnie o nią dbać. Należy stosować dermokosmetyki, w których nie ma substancji drażniących, zawierają w składzie cynk, pantenol, alantoinę oraz oleje roślinne.

U kobiet, które cierpią na zapalenie mieszków włosowych, może pomóc rezygnacja z golenia na rzecz depilacji laserowej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną