Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Ceny mocno poszły w górę!

Patrycja

Styl życia

15.01.2022 13:55

Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Ceny mocno poszły w górę!

Ceny pochówków mocno zdrożeją. Już niebawem zasiłek pogrzebowy może nie starczyć na pokrycie usług pogrzebowych.

Zdjęcie Ceny usług pogrzebowych mocno zdrożeją! #1

Galopująca inflacja w Polsce

Inflacja w Polsce przekroczyła 8,6% i jak podaje GUS, jest najwyższa od 21 lat! Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu po raz kolejny wzrosły.

Poziom grudniowej inflacji jest wyraźnie wyższy niż w poprzednich miesiącach: w listopadzie (7,8%), w październiku (6,8%), we  wrześniu (5,9%). Drożeje wszystko, już nie tylko żywność i paliwo, ale także użytkowanie mieszkania, nośniki energii, zdrowie, łączność, rekreacja i kultura, edukacja, restauracje i hotele, inne towary i usługi.

W związku z tym wzrosną także ceny usług pogrzebowych. Eksperci przewidują, że koszty pochówku w tym roku mogą wzrosnąć aż o 30%.

Koszty pochówków mocno zdrożeją

Ceny usług pogrzebowych mocno zdrożeją, a już niebawem średni koszt pogrzebu wyniesie ok. 5,5 tysiąca złotych! To więcej niż zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4 tysiące złotych.

Prezes Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z portalem internetowym Onet.pl wyjaśnia: „staraliśmy się trzymać ceny naszych usług w ryzach do końca zeszłego roku, ale dłużej już się nie da. Powiem na swoim przykładzie. Otrzymałem rachunek za energię za kilka miesięcy na kwotę 51 tys. zł. Dla mnie, osoby posiadającej panele fotowoltaiczne, to wzrost o 300 proc. Kolejna rzecz to wzrost cen gazu, co przekłada się na ceny kremacji. Kolejny wzrost cen widzimy przy zakupie drewna do produkcji trumien.”

Czeka nas 30% wzrost cen usług pogrzebowych

Na całkowity koszt pochówku składa się: przygotowanie osoby zmarłej, czyli umycie ciała i ubranie. Przechowanie osoby zmarłej do czasu pochówku, koszt trumny lub urny, oprawa kwiatowa, muzyczna czy kremacja.

Obecnie kwota całego pochówku wynosi od 5 do 7 tysięcy złotych, w zależności od rejonu Polski. Do tego należy dodać dodatkowe koszty związane z pogrzebem kościelnym, czyli opłatę dla księdza i organisty, a także usługi na cmentarzu, wykupienie miejsca cmentarnego, przygotowanie i montaż pomnika.

Jednak branża pogrzebowa zapowiada, że już niebawem te koszty mogą wzrosnąć nawet o 30%. Szacuje się, że średni koszt podstawowych usług pogrzebowych może w tym roku wynieść 5 500 tysiąca złotych.

Prezes Branży Pogrzebowej tłumaczy, że ze względu na galopującą inflację, obecnych cen po prostu nie da się utrzymać…