Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt, który zakłada wzrost jednego z zasiłków. Podwyżka ma być znaczna, jednak nadchodzące podwyżki w branży sprawią, że nie odczujemy jej aż tak bardzo.
Kwota zasiłku wzrośnie z 4 do 7 tysięcy złotych
Mowa o zasiłku pogrzebowym. Resort rodziny stworzył projekt ustawy, który zakłada wzrost zasiłku pogrzebowego. Kwota ma wzrosną z 4 do 7 tysięcy złotych. Nowa stawka zasiłku będzie obowiązywała już w 2024 roku.
Będzie coroczna waloryzacja
Ustawa zakłada również coroczną waloryzację zasiłku. Jest to kluczowa kwestia w kontekście bieżących zmian w gospodarce krajowej. Celem jest dostosowanie wartości zasiłku do inflacji oraz innych czynników ekonomicznych.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podkreśliła, że na realizację projektu środki zostały już zabezpieczone w budżecie państwa. Jest to wyraźny sygnał, że rząd traktuje tę kwestię priorytetowo i jest gotowy na wsparcie obywateli w tak delikatnej kwestii, jaką jest pożegnanie bliskich.
Stawki za miejsca pogrzebowe
Duże miasta borykają się z brakiem miejsc na cmentarzach. Dlatego też niektóre stawki są bardzo wysokie:
-
W Warszawie za grób tradycyjny trzeba zapłacić prawie 8 tysięcy złotych (udostępnienie stałego miejsca grzebalnego). Miejsce ziemne z prawem do wymurowania 1 katakumby to koszt ponad 10 tysięcy złotych (Cmentarz Bródnowski).
-
We Wrocławiu za udostępnienie miejsca do pierwszego pochówku trzeba zapłacić około 8 tysięcy złotych (dwumiejscowy grób murowany na okres 99 lat).
-
W Łodzi za udostępnienie miejsca grzebalnego trzeba zapłacić ponad 6 tysięcy złotych (murowany, na okres 20 lat).
-
W Poznaniu za udostępnienie miejsca pochówku trzeba zapłacić 1500 złotych (grób ziemny dwumiejscowy, na okres 20 lat).
- W Bydgoszczy za grób dwumiejscowy trzeba zapłacić 2 tysiące złotych (pochówek tradycyjny).
Można spodziewać się, że w związku z podwyżką zasiłku, jednostki z branży pogrzebowej podniosą ceny. Mówi się, że wzrosną opłaty za miejsca na cmentarzu oraz wjazdy na jego teren.
Licytacje miejsc grzebalnych
W niektórych miastach Polski miejsca grzebalne wystawiane są na licytacje. Przykładem takiego miasta jest Kraków. Ceny wywoławcze rozpoczynają się od 5 tysięcy złotych. Konieczne jest wpłacenie wadium w wysokości 2 tysięcy złotych.
Kto może ubiegać się o zasiłek?
Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie finansowe, które jest wypłacane w celu pokrycia części kosztów związanych z organizacją pogrzebu takich jak zakup trumny, opłata za miejsce na cmentarzu, usługi zakładu pogrzebowego itp. W Polsce, zasiłek ten jest udzielany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), w zależności od statusu ubezpieczeniowego zmarłej osoby lub osoby ubiegającej się o świadczenie.
Warto pamiętać, że zasiłek pogrzebowy nie jest świadczeniem wyłącznie dla rodziny zmarłego. O wsparcie mogą ubiegać się również inni, którzy ponieśli koszty pochówku, w tym sąsiedzi, pracodawcy, domy pomocy społecznej czy jednostki samorządowe. Muszą jednak udokumentować poniesione koszty.