Jakie audiobooki wybrać w ramach prezentu na Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Agnieszka

Styl życia

13.01.2022 11:05

Jakie audiobooki wybrać w ramach prezentu na Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Korzystanie z nowinek technologicznych to domena nie tylko młodych pokoleń. Z badań Kantar TNS wynika, że ok. 60% seniorów używa Internetu. Babcie i dziadkowie często są dość dobrze zaznajomieni z działaniem smartfonów i aplikacji mobilnych. W takich przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować dziadkom w prezencie audiobook na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Sprawdź, które książki mogą przypaść im do gustu. 

Czym kierować się przy wyborze audiobooków na Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Nie każda babcia i nie każdy dziadek chętnie korzystają ze smartfonów i Internetu. Niemniej, jeżeli Twoi dziadkowie są otwarci na nowe technologie, naucz ich, jak pobierać audiobooki i je odtwarzać. Do tego wcale nie jest konieczne posiadanie najnowszego modelu telefonu. W końcu do uruchomienia pliku wystarczy standardowy odtwarzacz MP3. Dla chcącego nic trudnego!

Audiobooki stanowią dla seniorów ciekawą odskocznię od dotychczasowych, tradycyjnych form obcowania z literaturą. Doskonale sprawdzą się w przypadkach osób, które mają problemy ze wzrokiem. W odróżnieniu od papierowych książek utwory MP3 nie zajmują miejsca w torbie i nie są ciężkie.

Wybierając audiobook na Dzień Babci i Dzień Dziadka, nie kieruj się barierami technologicznymi. Dostrzeż w książkach MP3 szansę na zwiększenie kompetencji cyfrowych starszych osób. Taki upominek możesz kupić na Virtualo.pl nawet w dniu święta. Voucher prezentowy lub konkretny produkt otrzymasz już chwilę po opłaceniu zamówienia.

Chcesz, by audiobook w ramach prezentu na Dzień Babci i Dzień Dziadka spodobał się obdarowywanym osobom? Oto 5 kroków do wyboru najlepiej dopasowanej książki MP3:

  1. Odwiedź babcię i dziadka. Zainicjuj rozmowę o literaturze. Wybadaj, jakie są ich ulubione gatunki. Może mają swoich ulubionych autorów? A może z sentymentem wspominają książki z młodości, które chętnie przeczytaliby jeszcze raz?
  2. Podpytaj swoich rodziców oraz rodzeństwo i najlepszych przyjaciół swoich dziadków, jakie książki mogłyby im się spodobać. Z pewnością któryś z rozmówców naprowadzi Cię na pewien trop. Niemniej informacji najlepiej zasięgnąć u drugiej połówki. Kto najlepiej zna dziadka, jak nie babcia – i na odwrót?
  3. Przypomnij sobie poprzednie rozmowy z dziadkami. O jakich zainteresowaniach wspominali? Pewnie nie raz opowiadali Ci historie ze swojej młodości. Dziadek był kiedyś społecznym aktywistą, a teraz z zaangażowaniem ogląda w telewizji oraz komentuje debaty polityczne i wydarzenia społeczne? Może spodobać mu się jeden z naszych audiobooków z kategorii literatura faktu.
  4. Seniorzy dużo czasu spędzają przed telewizorem. Podczas najbliższego spotkania zwróć uwagę na to, co oglądają. Ulubione gatunki filmowe często są zbieżne z ulubionymi gatunkami literackimi.
  5. Przejrzyj regał z papierowymi książkami babci czy dziadka. Dzięki temu nie zdublujesz tytułu.

Audiobook w prezencie na Dzień Babci

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy będzie miał czas, by przeprowadzić „5-etapowe dochodzenie” na temat tego, która książka najlepiej pasuje do dziadka lub babci. Zdarza się, że nawet po wnikliwym śledztwie trudno wybrać odpowiedni tytuł. Dlatego prezentujemy kilka propozycji audiobooków na prezent na Dzień Babci.

Dywan z wkładką – Marta Kisiel

Twoja babcia lubi się śmiać i uwielbia komedie? Być może zainteresują ją przezabawne przygody Tereski Trawnej. To główna bohaterka komedii kryminalnej Dywan z wkładką autorstwa Marty Kisiel. Pisarka słynie ze swojego charakterystycznego poczucia humoru, dzięki któremu zyskała wielu fanów.

Bohaterka książki przeprowadza się na wieś. Jest pełna nadziei na nowe, wspaniałe życie w stylu slow. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Kobieta będzie musiała rozwikłać kryminalną zagadkę dotyczącą znalezionego w lesie dywanu – z wkładką w postaci trupa. Głównym podejrzanym jest jej dobroduszny, lecz nieporadny mąż. Tereska może liczyć na niezawodne wsparcie w rozwiązywaniu sprawy. Dochodzeniowy zespół zasilą hiperaktywna teściowa oraz dwójka nastoletnich dzieci i pies. Takiej drużynie nie umknie żaden szczegół.

Kółko się pani urwało – Jacek Galiński

Twórczość Jacka Galińskiego zapewni babciom wiele uśmiechu i zabawy. Konkretnie chodzi o cykl z Zofią Wilkońską. Seria liczy cztery części, a pierwsza z nich nosi tytuł Kółko się pani urwało. Główna bohaterka – pani Zofia – to zrzędząca, nieustępliwa i nieprzebierająca w słowach oraz czynach owdowiała staruszka.

Gdy zostaje okradziona, a sprawcy profanują jej najcenniejszą pamiątkę po mężu – galowy mundur – sama postanawia złapać złoczyńców. Jej dochodzenie przebiega znacznie sprawniej niż policyjne śledztwo. Świetnie zarysowany wątek kryminalny i zaskakujące przygody Zofii wciągają na wiele godzin.

Wyśpiewam Wam więcej… – Urszula Dudziak

Urszula Dudziak zbliża się powoli do 80. roku życia, ale nic nie wskazuje na to, by miała chociaż 60 lat. Jest postacią niezwykle inspirującą i energiczną. Na swoim koncie ma ponad 50 albumów muzycznych i jest jedną z najważniejszych polskich piosenkarek. Dudziak idzie z duchem czasu, czego potwierdzeniem jest jej nowa profesja. Od 2017 roku artystka jest także youtuberką.

Jej kanał obserwuje ponad 33 tys. użytkowników, a jego prowadząca w sieci regularnie zamieszcza ciekawe i uskrzydlające wideo. Autobiografia Urszuli Dudziak Wyśpiewam Wam więcej… to doskonały audiobook na prezent dla babci, która jest fanką piosenkarki, lubi muzykę, ale też chętnie obcuje z publikacjami o interesujących i inspirujących osobowościach. Warto dodać, że książkę czyta sama Urszula Dudziak.

Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu – Michelle Marly

Coco Chanel – właściwie Gabrielle Bonheur Chanel – to modowa rewolucjonistka, która w XX wieku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi „Timesa”. Jeszcze jako młoda kobieta osiągnęła niebywały sukces i ogromne bogactwo. Jej talent, pomysły i kreacje odcisnęły istotne piętno na ówczesnym ekskluzywnym krawiectwie – haute couture.

Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu to nietypowa książka, gdyż określa się ją jako powieść biograficzną. Michelle Marly sfabularyzowała historię Chanel, czyniąc z Gabrielle główną bohaterkę powieści. Utwór rozpoczyna się tragicznym wydarzeniem, którego konsekwencje projektantka odczuwała do końca swojego życia. Chodzi o tragiczną śmierć jej ukochanego – Boya Capela.

Zanim na świecie pojawiły się kultowe perfumy Chanel No. 5, Coco musiała pokonać wiele przeciwności. Nieustannie mierzyła się z kompleksem niskiego pochodzenia. Dawniej była ubogą sierotą porzuconą w klasztorze. Nie przeszkodziło jej to jednak, by stać się ikoną mody i symbolem nowoczesnej kobiety. Miało to jednak swoje konsekwencje. Coco była zatracona w pracy, samotna oraz niespełniona i nieustannie zabiegała o względy towarzyskiej śmietanki.

Audiobook w prezencie na Dzień Dziadka

Na prezent na Dzień Dziadka proponujemy nieco inne audiobooki. W katalogu księgarni internetowej Virtualo można odnaleźć wiele ciekawych kryminałów, sensacji, książek historycznych lub podróżniczych czy literaturę faktu. Wśród tysięcy tytułów dostępnych w naszych zbiorach proponujemy niezwykle ciekawe i bestsellerowe audiobooki autorstwa polskich oraz zagranicznych pisarzy.

Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem – Witold Szabłowski

Witold Szabłowski to polski dziennikarz i reportażysta. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane, co stanowi doskonałą rekomendację twórczości autora. Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem to najnowsza książka Szabłowskiego – wydana w 2021 roku. Pisarz przedstawia czytelnikom historię Rosji w nieszablonowy sposób – od kuchni.

Propaganda była naturalnym narzędziem Stalina do sprawowania kontroli nad obywatelami. Z pewnością niejednego dziadka zainteresuje, jak jedzenie może służyć indoktrynacji. Ciekawe opisy kremlowskich uczt Breżniewa czy wspomnienia głodu na Ukrainie wprawiają w osłupienie. Witold Szabłowski w niesamowity sposób prezentuje ponad 100-letnią historię Rosji, widzianą oczami zwykłych ludzi.

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele – Artur Nowak, Stanisław Obirek

Problemy i patologie polskiego Kościoła to temat, który od lat nie schodzi z listy tych… najgorętszych. Pedofilia, nauczanie niezgodne z Ewangelią, konflikt z papieżem Franciszkiem czy konieczność reformy tej instytucji to palące problemy. Z tymi i wieloma innymi sprawami dotyczącymi polskiego duchowieństwa rozprawiają się teolog i były jezuita – Stanisław Obirek – oraz adwokat i publicysta – Adam Nowak. Po książkę Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele z powodzeniem mogą sięgnąć osoby wierzące i niewierzące.

Enigma – Robert Harris

Enigma Roberta Harrisa będzie doskonałym prezentem na Dzień Dziadka dla miłośników powieści z gatunku historical fiction. To jedna z pierwszych powieści brytyjskiego pisarza. Autor nie ma sobie równych w łączeniu fikcji literackiej z historią. Fabuła Enigmy osadzona jest w czasach II wojny światowej. Brytyjczycy usiłują złamać kod legendarnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Ogromną rolę w tej nierównej walce odegra główny bohater – Tom Jericho. Wartka akcja, wątek miłosny i afera szpiegowska składają się na niezwykle wciągającą opowieść, obok której trudno przejść obojętnie.

Arsène Lupin. Kryształowy korek – Maurice Leblanc

Na koniec zestawienia audiobooków na prezent dla babci i dziadka proponujemy klasykę. Francuski pisarz Maurice Leblanc zasłynął serią opowieści o Arsènem Lupinie – dżentelmenie włamywaczu. Arsène Lupin. Kryształowy korek to chronologicznie piąta powieść o przygodach tego bohatera. Wydana została w 1912 roku, ale na stronie Virtualo dostępna jest uwspółcześniona wersja audiobooka, którą czyta znakomity lektor Jakub Kamieński.

Podczas jednego z napadów Arsènego Lupina sprawy się komplikują i dochodzi do tragicznego zdarzenia. Włamywacz będzie musiał wszystko naprawić. Tym razem ruszy na ratunek swoim wspólnikom, skazanym na śmierć. Czy uda mu się ocalić życie chociaż jednego z nich?