Polska: Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Gdzie obowiązuje?

Agnieszka

Newsy

04.01.2022 8:21

Polska: Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Gdzie obowiązuje?

Posiadacze kotów z określonego obszaru Polski powinni wziąć pod uwagę nowe rozporządzenie wojewody mazowieckiego Konstantyna Radziwiłła. Okazuje się, że wprowadził on nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Zdjęcie Polska: Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Gdzie obowiązuje? #1

Wojewoda mazowiecki wydał nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie

Konstanty Radziwiłł w rozporządzeniu z 31 grudnia wprowadził nakaz szczepienia przeciwko wściekliźnie wszystkich kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Okazuje się bowiem, że w wielu powiatach i dzielnicach w Warszawie istnieje obecnie zagrożenie wścieklizną. Mowa o dzielnicach Warszawy:

-Wawer,

-Wesoła, 

-Targówek (do zachodu ul. Radzymińska),

-Rembertów, 

-Praga Południe,

-Wilanów.

W powiecie mińskim: 

-gminę Dębe Wielkie, 

-gminę Halinów, 

-gminę Mińsk Mazowiecki, 

-gminę Siennica, 

-gminę Stanisławów, 

-gminę Latowicz,

-gminę Cegłów,

-miasto Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

W powiecie:

-Otwockim

-Garwolińskim

-Kozienickim

-Radomskim

-Zwoleńskim

-Wołomińskim 

-I mieście Radom.

 

Na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny. Są ograniczenia

109 przypadków wścieklizny wykryto u zwierząt wolno żyjących w województwie mazowieckim. Ostatnie przypadki wścieklizny zanotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic Rembertów i Targówek w Warszawie.  W związku z tym wojewoda nałożył pewne ograniczenia. 

Na terenie województwa mazowieckiego obecnie obowiązuje zakaz konkursów, wystaw, targów z udziałem psów, kotów i innych narażonych na zakażenie zwierząt.

Obowiązuje też zakaz polowań i odłowów, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików bez udziału psów, a także polowań indywidualnych bez udziału psów. 

Psy powinny być trzymane na smyczy podczas spaceru i na ogrodzonym terenie zamkniętym. Koty natomiast powinny pozostać w domu lub na ogrodzonym terenie. 

Obowiązkowe szczepienia psów

Wojewoda przypomniał też, że obowiązek szczepień przeciwko wściekliźnie psów istnieje już od dawna. Każdy właściciel psa jest zobowiązany do jego zaszczepienia swojego psa po ukończeniu przez czworonoga trzeciego miesiąca życia, a następnie co 12 miesięcy po otrzymaniu szczepienia.