Alarm dla właścicieli kotów! Weterynarze ostrzegają przed nieznaną chorobą!

Justyna
Newsy
20.06.2023 18:54
Alarm dla właścicieli kotów! Weterynarze ostrzegają przed nieznaną chorobą!

Właściciele kotów w Polsce powinni teraz być szczególnie czujni. Weterynarze donoszą o wzmożonych przypadkach zachorowań wśród kotów! O jakiej chorobie mowa i jak możemy chronić naszych futrzanych przyjaciół?

Tajemnicza choroba

Odnotowywane w  różnych regionach Polski zachorowania wśród kotów charakteryzują się specyficznymi objawami neurologiczno-oddechowymi. Obejmują:

 • otępienie,
 • sztywność kończyn,
 • duszność,
 • anizokorię (nierówność średnic źrenic oczu),
 • drgawki,
 • ataki padaczkowe,
 •  źrenice niereagujące na światło,
 • spadek saturacji,
 • hiperglikemię,
 • hipokaliemię,
 • podwyższone parametry enzymy wątrobowego AST i CK we krwi.

Choroba atakuje zarówno młode, jak i starsze koty, a co gorsza prowadzi do wysokiej śmiertelności u chorych zwierząt. Pomimo intensywnych badań, jej przyczyna nadal pozostaje niezidentyfikowana. W przypadku obserwacji objawów chorobowych u kota, niezwłocznie należy skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Zalecenia weterynarzy

W obliczu nieznanej przyczyny i sposobu przenoszenia choroby, weterynarze apelują o zachowanie ostrożności i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Ograniczenie wychodzenia na zewnątrz

Nieważne czy kot wychodzi na zewnątrz czy też jest trzymany w domu, należy teraz unikać wypuszczania go z mieszkania. Bez względu na to, czy mowa o wyjściu na smyczy lub na balkon, zwierzęta powinny pozostać w zamkniętych pomieszczeniach.

Zdjęcie Alarm dla właścicieli kotów! Weterynarze ostrzegają przed nieznaną chorobą! #1

Unikanie surowego mięsa

Surowe mięso może być potencjalnym nośnikiem chorób, dlatego zaleca się, by ograniczyć podawanie go kotom. W celu uzyskania wskazówek dotyczących odpowiedniej diety dla kota najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Kontrola kontaktu z dzikimi ptakami

Właściciele kotów powinni zapobiegać kontaktowi swoich zwierząt z dzikimi ptakami, a także unikać kontaktu z ich odchodami. Monitorowanie aktywności kotów na zewnątrz może pomóc w minimalizacji ryzyka.

Dezynfekcja butów

W celu zapobiegania przenoszeniu potencjalnych patogenów z zewnątrz, zaleca się dezynfekcję butów po powrocie do domu. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o ochronę innych zwierząt, które posiadamy.

Monitorowanie oficjalnych komunikatów

W obecnej sytuacji związanej z nieznaną chorobą kotów, istotne jest poleganie na oficjalnych komunikatach i wskazówkach dostarczanych przez odpowiednie instytucje weterynaryjne. Informacje znalezione w Internecie mogą być niepewne i niepotwierdzone, dlatego warto polegać na sprawdzonych źródłach informacji. Aktualne informacje z pewnością niebawem zostaną udostępnione m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii:

https://www.wetgiw.gov.pl/

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną