Facebook najgorszą firmą 2021? Skąd taki tytuł?

Martyna

Newsy

21.12.2021 13:02

Facebook najgorszą firmą 2021? Skąd taki tytuł?

Yahoo! Finance zorganizowało sondaż dotyczący najgorszej firmy (przedsiębiorstwa) 2021 roku. Firma, która uzyskała to miano, zdobyła w głosowaniu 50% głosów. Internauci spekulowali, że będzie to Amazon. Okazało się jednak, że antynagrodę zdobył Facebook (Meta).

 

Zdjęcie Sondaż Yahoo! Finance: Najgorsza firma 2021? Domyślacie się? #1

Sondaż Yahoo! Finance

Yahoo! Finance zdecydowało się na określenie najlepszej i najgorszej firmy w 2021 roku. Nagrody przyznane zostały na bazie ankiety przeprowadzonej wśród 1541 użytkowników.

Najlepszą firmą wśród pytanych użytkowników Yahoo! Finance okazał się Microsoft.

Firma osiąga świetne wyniki na giełdzie. Ponadto ma jeden z najbardziej dochodowych produktów, jakim jest system operacyjny Windows. Firma może pochwalić się sukcesami sprzedażowymi urządzeń. Rozwija aktywność dotyczącą technologii chmurowych.

 

Facebook (Meta) z antynagrodą

Respondenci zdecydowali, że tytuł najgorszej firmy 2021 należy się imperium Marka Zuckerberga, czyli Facebookowi (obecnie pod nazwą Meta).

Drugie miejsce w tym rankingu zajęła chińska firma Alibaba (Aliexpress).

Osoby biorące udział w sondażu podkreślały problemy i minusy wynikające z działalności przedsiębiorstwa Facebook (Meta).

Ankietowani wymieniali m.in. obawy przed cenzurą Marca Zuckerberga (głównie dotyczącą środowisk prawicowych i konserwatywnych).

Alarmowali również o wpływie Instagrama i WhatsAppa na zdrowie psychiczne nastolatków. Okazuje się, że użytkowanie aplikacji może wpływać na rozwój chorób psychicznych u małoletnich. W wyniku czego może dochodzić do samobójstw. Aplikacje znacząco wpływają na samoocenę młodych ludzi.

Eksperci uważają, że do opinii ankietowanych przyczyniło się ujawnienie planów Marca Zuckerberga. Chodzi o budowę Metaverse, czyli ujednoliconego i zarządzanego przez Facebooka świata w VR. Testowa wersja weszła już w życie, a użytkownicy skarżą się na rasizm i wulgaryzmy.

Wpływ na decyzje miały też awarie aplikacji facebookowych.

Wiele osób skarży się również na ucinanie zasięgów prezentowanych treści.

Mocno krytykowana jest także nieskuteczna walka z dezinformacją. W opinii krytyków Facebooka przyczyniło się to do tego, że ludzie nie traktują poważnie śmiercionośnego potencjału pandemii COVID-19.

Facebook jest też oskarżany o przyczynienie się do wzrostu skrajnie prawicowego ekstremizmu i podważanie demokracji na całym świecie.

 

Metaverse

Mark Zuckerberg ogłosił niedawno, że Facebook i cała rodzina jego aplikacji będzie podlegać pod większy podmiot, nazwany Meta:

„W tej chwili nasza marka jest tak ściśle kojarzona z jednym produktem, że nie może reprezentować wszystkiego, czym się zajmujemy, nie mówiąc już o przyszłości. Mam nadzieję, że z biegiem czasu będziemy postrzegani jako firma Metaverse i chcę oprzeć naszą pracę i tożsamość na tym, do czego zmierzamy” – mówił Marc Zuckerberg podczas konferencji „Connect”.

Mark Zuckerberg chce, aby firma była postrzegana jako podmiot rozwijający „metaverse”, czyli wizję cyfrowego wszechświata.

W oficjalnym komunikacie podawano, że platforma Meta będzie skupiać się na ożywianiu metawrzechświata. Ma pomagać ludziom w łączeniu się znajdowaniu społeczności i rozwijaniu firm.

Plany Marca Zuckerberga budzą jednak obawy i mają wiele sceptyków.

 

Facebook (Meta) odmówił komentarza w sprawie objęcia miana „najgorszej firmy 2021”.

Sądzicie, że firma zasłużyła sobie na pierwsze miejsce na podium?