W tym kraju zniknęły dane osób zaszczepionych na COVID-19.

Katarzyna
Newsy
20.12.2021 21:14
W tym kraju zniknęły dane osób zaszczepionych na COVID-19.

Brazylia ma nie lada problem, ponieważ hakerzy usnęli dane części osób, które były zaszczepione przeciw COVID-19. Rząd jednak uspokaja.

Zdjęcie W Brazylii zniknęły dane części osób zaszczepionych na COVID-19. Usunęli je hakerzy #1

Atak hakerski 

W Brazylii doszło do niespodziewanego ataku hakerskiego, w ramach którego hakerzy usunęli dane osób, które były zaszczepione przeciw koronawirusowi. Jest to pewnego rodzaju katastrofa, ponieważ uszkodzeniu uległa cyfrowa baza danych, w której przechowywano informacje o szczepieniach oraz inne medyczne dane brazylijskich obywateli.

Ważne informacje 

Dziś wiele dokumentów, wiadomości i informacji jest przechowywane w sposób elektroniczny i internetowy. Sposób ten pozwala na szybki dostęp do danych, ich klasyfikowanie czy uporządkowywanie według wybranych kryteriów. Brazylia, jak i wiele innych państw przetrzymuje dane o szczepieniach swoich obywateli w formie systemu informatycznego. Agencja Retuers donosi, że część owego systemu została nieodwracalnie uszkodzona.

Grupa hakerów Lapsus$ Group

Agencja Reuters donosi, że za atakiem hakerskim stoi grupa hakerów nosząca nazwę Lapsus$ Group. To właśnie oni zamieścili na stronie ministerstwa zdrowia Brazylii informację, że skopiowali dane z rządowej bazy i znajdują się one teraz w ich posiadaniu. Grupa poinformowała również, że oryginalne dane zostały usunięte. Grupa hakerska w pozostawionej wiadomości podała do siebie dane kontaktowe tj. adres e-mail i namiar na komunikator Telegram, aby państwo w razie chęci odzyskania danych, mogło się z nimi skontaktować. Niedługo po tym wiadomość z hakerów zniknęła, tak samo jako witryna brazylijskiego ministerstwa zdrowia, która została najprawdopodobniej wyłączona przez rząd brazylijski.

Zdjęcie W Brazylii zniknęły dane części osób zaszczepionych na COVID-19. Usunęli je hakerzy #2

Nie działa aplikacja ContactSUS

Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak, że podało ofiarą pewnego incydentu, który sprawił, że część systemów informatycznych jest niedostępna. Po przeczytaniu oświadczenia ma się wrażenie, że to tylko chwilowe błędy systemu, a nie atak hakerski. Obecnie w Brazylii nie działa aplikacja ContactSUS, która jest podobna jak nasz polski mObywatel. To właśnie przez tę aplikację osoby zaszczepione mogły pobrać swój certyfikat szczepień. Przez atak hakerski obecnie nie jest to jednak możliwe.

Zniesienie kwarantanny 

W związku z atakiem hakerskim i usunięciem danych osób zaszczepionych Brazylia bardzo szybko zrezygnowała z obowiązkowej, 5-dniowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19, na którą miały trafić osoby przybywające z innego państwa. Krok ten został podyktowany faktem, że bez możliwości weryfikacji szczepienia nie można określić, kto na kwarantannę udać się powinien, a kto nie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną