Majeranek na kaszel i katar – jak działa i jak go stosować?

Patrycja
Zdrowie
19.12.2021 11:18
Majeranek na kaszel i katar – jak działa i jak go stosować?

Majeranek to nie tylko znana przyprawa, ale też niezwykle skuteczny lek, które ma szerokie zastosowanie. Pomaga na katar, kaszel oraz problemy trawienne. Dowiedz się jak jeszcze działa majeranek i jak najlepiej go stosować w kuracji?

Zdjęcie Majeranek na kaszel i katar – jak działa i jak go stosować? #1

To nie tylko przyprawa

Majeranek to nie tylko znana i często używana przyprawa, ale też skuteczny lek na wiele dolegliwości. Dzięki zawartości aromatycznych olejków eterycznych, garbników, prowitaminy A, witaminy C i P można go stosować w leczeniu wielu schorzeń.

Na co pomaga majeranek?

Majeranek jest polecany w domowym leczeniu zakażenia górnych dróg oddechowych. Pomaga na katar, udrażnia drogi nosowe podczas oddychania, rozrzedza zalegającą wydzielinę i nawilża suchą skórę wokół nosa. Oprócz tego łagodzi kaszel i pomaga na zatkane zatoki.

Radzi sobie z problemami trawiennymi, jak biegunki, ma delikatne działanie rozkurczowe i ułatwia przyswajanie składników odżywczych żywności. Skuteczny na ból miesiączkowy i pierwsze objawy menopauzy. Oprócz tego łagodzi ból głowy, stany napięciowe i zmniejsza stres, działając uspokajająco.

Naukowcy potwierdzają, że oprócz tego działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalnie, a nawet przeciwnowotworowo.

Majeranek na kaszel i katar – jak stosować?

Majeranek doskonale sprawdzi się jako domowy środek na katar i kaszel. Możesz wykorzystać go do przygotowania inhalacji, jako olejek lub maść majerankową.

Inhalacja z majeranku

W dużym naczyniu umieść 2 łyżki suszonego majeranku, zalej je wrzątkiem, a następnie pochyl głowę nad parującą wodą i spokojnie oddychaj przez około 10-15 minut. Inhalacja udrożni drogi oddechowe i złagodzi katar oraz kaszel.

Olejek majerankowy

Na katar i kaszel pomoże wcieranie olejku majerankowego w klatkę piersiową. Możesz wymieszać go z innym olejkiem bazowym, np. oliwą i przed snem wetrzeć w skórę.

Maść majerankowa

Maść majerankowa skutecznie poradzi sobie z objawami przeziębiania, Możesz przygotować ją samodzielnie w domu.

Składniki:

  • suchy lub świeży majeranek,
  • masło bez soli

Sposób przygotowania:

Masło i majeranek wymieszaj w proporcji 1:1 i utrzyj razem. Tak przygotowaną mieszankę odstaw w chłodne miejsce na noc. Następnego dnia podgrzej ją na niewielkim ogniu aż do roztopienia. Potem ostudź i przecedź przez gazę do szklanego słoiczka. Gdy maść stężeje, jest już gotowa do użycia. Należy chronić ją od światła i przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Maść majerankową aplikuje się na skórę, od 2 do 4 razy dziennie. Jeśli masz katar, wystarczy że niewielką ilość preparatu rozsmarujesz wokół nozdrzy. Uważaj jednak, żeby nie wprowadzać maści majerankowej do otworów nosowych, gdyż może zaburzać pracę błony śluzowej.

Kto nie powinien stosować majeranku?

Majeranek jest rośliną bezpieczną dla zdrowia, gdy jest spożywany w umiarkowanych ilościach przez niedługi czas. Choć uważany jest za bezpieczny środek i mogą go stosować nawet dzieci, to niektóre osoby powinny go unikać.

Majeranku w celach leczniczych nie należy stosować u osób uczulonych, kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci poniżej pierwszego roku życia. W trakcie stosowania nie należy przebywać na słońcu, ponieważ może wystąpić nadwrażliwość na promienie UV.

Długotrwałe stosowanie może wywołać stany uczuleniowe, a nakładanie go bezpośrednio na skórę lub oczy przez dłuższy czas, może powodować podrażnienia.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną