Dowiedz się, kiedy sauna szkodzi zdrowiu i jakie są przeciwwskazania do korzystania z niej. W jakich okolicznościach nie powinniśmy tego robić?
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści. Poprawia stan naszego zdrowia i wzmacnia organizm. Zwiększa odporność, poprawia krążenie i pracę serca, oczyszcza z toksyn, poprawia kondycję skóry i metabolizm, pozwala zregenerować mięśnie. Sauna rozluźnia, a także dodaje energii i sił. Dodatkowo zmniejsza skutki stresu oraz zmęczenia, napięcie nerwowe i złe samopoczucie. Poza tym pozwala spalić nawet kilkaset kalorii podczas jednego seansu! Jednak co za dużo to nie zdrowo- dwa wyjścia do sauny w tygodniu to maksimum.
Kto nie powinien korzystać z sauny?
Niestety, nie każdy powinien chodzić do sauny. W niektórych przypadkach może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Pobyt w saunie nie przysłuży się zdrowiu osób z chorobami układu krążenia, żylakami, ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi czy schorzeniami skóry (przebiegu ropnym, z owrzodzeniami).
Nie powinny z niej korzystać osoby z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, ostrymi stanami reumatycznymi i zapalnymi, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, kamicą nerkową, chorobą weneryczną, nowotworową, epilepsją, jaskrą. Osoby świeżo po operacjach i z implantami (np. z endoprotezą stawu biodrowego).
Niewskazane jest leczenie w saunie infekcji górnych dróg oddechowych: przeziębienia, grypy, ostrego stanu astmatycznego, gorączki. Nie należy korzystać z niej podczas miesiączki oraz w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.
Zasady prawidłowego korzystania z sauny
Podczas korzystania z sauny pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad:
- Zacznij od korzystania z sauny raz w tygodniu, aby z czasem, stopniowo zwiększać częstotliwość korzystania, przez dwa do trzech dni w tygodniu.
- Nie korzystaj z sauny bezpośrednio po obfitym posiłku, spożywaniu alkoholu, zażywaniu substancji odurzających, czy intensywnych ćwiczeniach
- Czas korzystania z sauny nie powinien przekraczać 15 minut, dla osób poczatkujących maksymalnie 10-12 minut.
- Saunowanie powinno odbywać się w cyklu: nagrzewanie, prysznic/schłodzenie i odpoczynek. To zahartuje organizm i korzystnie wpłynie na zdrowie.
- Przed korzystaniem z sauny najpierw weź prysznic i delikatnie wytrzyj ciało ręcznikiem.
- Przed wejściem do sauny warto skorzystać ze specjalnych zbiorników z ciepłą i zimną wodą aby stopniowo ogrzać stopy.
- Rozbierz się i zdejmij całą biżuterię. Do sauny nie wchodź w stroju kąpielowym, możesz okryć się ręcznikiem.
- W saunie zawsze siadaj na ręczniku, tak by ciałem nie dotykać bezpośrednio desek.
- Siedź lub leż bez ruchu, staraj się oddychać normalnie
- Jeśli będąc w środku poczujesz się słabo - wyjdź z kabiny i odpocznij w chłodniejszym pomieszczeniu.
- Po zakończeniu seansu weź prysznic: zacznij od ciepłej wody, stopniowo przechodząc do chłodnej i zimnej. Oblewaj się od kończyn, w kierunku serca, a na końcu oblej głowę.
- Po zakończeniu seansu, koniecznie uzupełnij płyny. Odpocznij tyle samo czasu, ile spędziłeś w saunie.
- Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia i nie wiesz, czy możesz korzystać z sauny, przed seansem koniecznie skonsultuj się z lekarzem.