Kto nie powinien korzystać z sauny?

Patrycja
Zdrowie
16.12.2021 11:44
Kto nie powinien korzystać z sauny?

Dowiedz się, kiedy sauna szkodzi zdrowiu i jakie są przeciwwskazania do korzystania z niej. W jakich okolicznościach nie powinniśmy tego robić?

Zdjęcie Kto nie powinien korzystać z sauny? #1

Dlaczego warto korzystać z sauny?

Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści. Poprawia stan naszego zdrowia i wzmacnia organizm. Zwiększa odporność, poprawia krążenie i pracę serca, oczyszcza z toksyn, poprawia kondycję skóry i metabolizm, pozwala zregenerować mięśnie. Sauna rozluźnia, a także dodaje energii i sił. Dodatkowo zmniejsza skutki stresu oraz zmęczenia, napięcie nerwowe i złe samopoczucie. Poza tym pozwala spalić nawet kilkaset kalorii podczas jednego seansu! Jednak co za dużo to nie zdrowo- dwa wyjścia do sauny w tygodniu to maksimum.

Kto nie powinien korzystać z sauny?

Niestety, nie każdy powinien chodzić do sauny. W niektórych przypadkach może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Pobyt w saunie nie przysłuży się zdrowiu osób z chorobami układu krążenia, żylakami, ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi czy schorzeniami skóry (przebiegu ropnym, z owrzodzeniami).

Nie powinny z niej korzystać osoby z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, ostrymi stanami reumatycznymi i zapalnymi, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, kamicą nerkową, chorobą weneryczną, nowotworową, epilepsją, jaskrą. Osoby świeżo po operacjach i z implantami (np. z endoprotezą stawu biodrowego).

Niewskazane jest leczenie w saunie infekcji górnych dróg oddechowych: przeziębienia, grypy, ostrego stanu astmatycznego, gorączki. Nie należy korzystać z niej podczas miesiączki oraz w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Zdjęcie Kto nie powinien korzystać z sauny? #2

Zasady prawidłowego korzystania z sauny

Podczas korzystania z sauny pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad:

 • Zacznij od korzystania z sauny raz w tygodniu, aby z czasem, stopniowo zwiększać częstotliwość korzystania, przez dwa do trzech dni w tygodniu.
 • Nie korzystaj z sauny bezpośrednio po obfitym posiłku, spożywaniu alkoholu, zażywaniu substancji odurzających, czy intensywnych ćwiczeniach
 • Czas korzystania z sauny nie powinien przekraczać 15 minut, dla osób poczatkujących maksymalnie 10-12 minut.
 • Saunowanie powinno odbywać się w cyklu: nagrzewanie, prysznic/schłodzenie i odpoczynek. To zahartuje organizm i korzystnie wpłynie na zdrowie.
 • Przed korzystaniem z sauny najpierw weź prysznic i delikatnie wytrzyj ciało ręcznikiem.
 • Przed wejściem do sauny warto skorzystać ze specjalnych zbiorników z ciepłą i zimną wodą aby stopniowo ogrzać stopy.
 • Rozbierz się i zdejmij całą biżuterię. Do sauny nie wchodź w stroju kąpielowym, możesz okryć się ręcznikiem.
 • W saunie zawsze siadaj na ręczniku, tak by ciałem nie dotykać bezpośrednio desek.
 • Siedź lub leż bez ruchu, staraj się oddychać normalnie
 • Jeśli będąc w środku poczujesz się słabo - wyjdź z kabiny i odpocznij w chłodniejszym pomieszczeniu.
 • Po zakończeniu seansu weź prysznic: zacznij od ciepłej wody, stopniowo przechodząc do chłodnej i zimnej. Oblewaj się od kończyn, w kierunku serca, a na końcu oblej głowę.
 • Po zakończeniu seansu, koniecznie uzupełnij płyny. Odpocznij tyle samo czasu, ile spędziłeś w saunie.
 • Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia i nie wiesz, czy możesz korzystać z sauny, przed seansem koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną