Palce drętwieją i sinieją? To może być objaw poważnej choroby!

Patrycja

Zdrowie

13.12.2021 17:38

Palce drętwieją i sinieją? To może być objaw poważnej choroby!

Drętwienie palców rąk i stóp oraz marznięcie nosa i małżowin usznych zdarza się każdemu. Jednak w niektórych przypadkach może być objawem poważnej choroby. Chodzi o zespół Raynauda. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zdjęcie Palce drętwieją i sinieją? To może być objaw poważnej choroby! #1

Palce drętwieją i sinieją? To może być objaw choroby Raynauda!

Objaw Raynauda to zaburzenie naczynioruchowe o niepoznanej dotąd przyczynie. Objawia się drętwieniem palców rąk i stóp, ich nagłym zbladnięciem oraz sinieniem. Następnie pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy ból. Może dotyczyć też palców stóp, czasem nosa oraz uszu, warg i języka.

Jakie są jego przyczyny?

Sinienie i drętwienie palców może być wywołane nadmiernym skurczem naczyń krwionośnych wywołanym stresem, obniżoną temperaturą otoczenia albo intensywnym wykonywaniem czynności manualnych. Jednak dokładne przyczyny tego zaburzenia wciąż są nieznane.

Jak często występuje ta choroba?

Zespół Raynauda dotyczy około 3-4% populacji na świecie, a na obszarach o chłodniejszym klimacie nawet 30% ludzi. Połowa pacjentów z objawem Raynauda cierpi na chorobę Raynauda. Choroba ta występuje u osób między 20. a 40. rokiem życia, szczególnie często pojawia się u młodych kobiet z obciążeniem rodzinnym.

Zdjęcie Palce drętwieją i sinieją? To może być objaw poważnej choroby! #2

Choroba Raynauda- czy jest groźna?

Na początku choroba może zaatakować jeden lub dwa opuszki palców. Z czasem może się rozprzestrzenić na cały palec, a nawet wszystkie. Palce robią się fioletowe, a na koniec czerwone. Towarzyszy temu odczuwalne mrowienie, drętwienie i ból. Długotrwały objaw może prowadzić do prowadzić do owrzodzeń, blizn czy nawet martwicy palców.

Jak rozpoznać chorobę?

Rozpoznanie choroby Raynauda lekarz jest trudne, ponieważ choroba może dawać niespecyficzne objawy. Lekarz przeprowadza wywiad, badania dotykowe i wykonuje próbę prowokacyjną. Polega na tym, że na kilka minut zanurza ręce i stopy pacjenta w zimnej wodzie lub wkłada pod strumień zimnej wody. Ponadto wykonuje się badania krwi. Ich pozytywny wynik w połączeniu z objawami może wskazywać, że to zespół Raynauda.

Jak wygląda leczenie choroby?

Niestety leczenie objawów choroby może być nieskuteczne, ponieważ nie znaleziono na nią jeszcze lekarstwa. Ważna jest profilaktyka, która polega na unikaniu ekspozycji na zimno, rzuceniu palenia, ograniczeniu napojów z kofeiną, odstawieniu niektórych leków, powodujących skurcz naczyń krwionośnych.