Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia!

Patrycja

Kulinaria

13.12.2021 13:40

Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia!

Te płyny przez niektórych mogą być traktowane jako kuchenne odpadki. Nic bardziej mylnego! To bogactwo zdrowia i urody. Dowiedz się jakich płynów lepiej nie wylewać.

Zdjęcie Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia! #1

Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj!

Różne płynne pozostałości w kuchni stanowią źródło cennych składników i możemy je wykorzystać. Dowiedz się, jakich płynów lepiej nie wylewać i jak możesz je wykorzystać.

Woda po ryżu

Woda ryżowa, to ciecz, która pozostaje po gotowaniu ryżu. Ten niezwykły kosmetyk wykorzystywano na Wschodzie już od starożytności. Kiedyś stanowił pilnie strzeżony sekret Japonek i do tej pory jest jednym z kosmetycznych sekretów azjatyckiej pielęgnacji.

To bogactwo witamin E i B oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, potas i cynk. To także najprostszy i najtańszy do przygotowania kosmetyk. Dzięki wodzie ryżowej włosy staną się lśniące i gładkie. Ich kondycja i wygląd wyraźnie się poprawią. Ma działanie regenerujące, odbudowujące i ochronne.

Woda po ogórkach

Kiszonki to cenne źródło witamin i minerałów, a także probiotyków, niezbędnych do utrzymania prawidłowej równowagi jelitowej. To właśnie woda po kiszonkach, np. ogórkach lub kapuście, ma wiele cennych właściwości.  Wzmacnia odporność, przywraca równowagę elektrolitową, poprawia pracę układu pokarmowego, zmniejsza skłonność do obrzęków i zatrzymywania się wody w organizmie.

Taki sok po ogórkach warto pić każdego dnia przed posiłkiem, w objętości 100 ml. Niewskazany jest u osób z nadciśnieniem i problemami z nerkami, ze względu na dużą zawartość sodu.

Zdjęcie Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia! #2

Woda po ziemniakach

Ziemniaki podczas gotowania oddają do wody cenne minerały i witaminy (potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń, błonnik, skrobię i witaminy A, B, E, I K).

Oprócz tego pozwala wyleczyć kamienie nerkowe. W tym celu przez 3 tygodnie pij 3 szklanki dziennie. Pomaga w walce z przeziębieniem, pobudza krążenie, działa przeciwzapalnie- zwłaszcza, gdy dodasz do niej cebulę i doprawisz pieprzem.  Można jej używać jej jako wzmacniającą płukankę do włosów lub przemywać nią twarz, ponieważ spłyca zmarszczki i odbudowuje naskórek.

Woda po ziemniakach może być dobrą bazą wyjściową do przyrządzenia pożywnej zupy czy sosu. Nadaje się do podlewania kwiatów, ponieważ zawarty w niej fosfor jest doskonałym nawozem dla roślin.

 

Zdjęcie Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia! #3