Co roku na wigilijnym stole pojawia się karp. To tradycyjna potrawa, która nierozerwalnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Sprawdź, jak go poprawnie usmażyć!
Kilka słów o karpiu
Najważniejszą potrawą, bez której nie ma prawdziwej wieczerzy wigilijnej, jest karp. Ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa, a także chrzest i eucharystię. W starożytnej grece słowo Ichthys to ryba,a jednocześnie ciąg liter składający się na zdanie: Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel. Z tego powodu stała się symbolem chrześcijaństwa i jest tak popularna w postnych daniach.
Jeszcze 100 lat temu na stole wigilijnym pojawiały się różne ryby w dużym wyborze. Popularne były szczupaki, sumy, płocie, leszcze i liny. Karp największą popularność zdobył w czasach PRL-u, a obecnie jest najbardziej znaną i kojarzoną ze świętami rybą.
Tradycyjny karp na święta
Smażony, po żydowsku, w galarecie, jako składnik farszu, czy zupy rybnej. Sposobów na przygotowanie karpia jest mnóstwo. Jednak najpopularniejszy jest ten smażony, podzielony na dzwonka i obtoczony w mące.
Smażony karp to danie, którego po prostu nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Świeża ryba w chrupiącej, złocistej panierce nierozerwalnie kojarzy nam się ze świętami. Dowiedz się, jak go przyrządzić.
Jak pozbyć się mulistego smaku karpia?
Zanim przyrządzisz karpia, zacznij od tego, żeby pozbyć się jego mulistego smaku. Możesz na 24 godziny obłożyć rybę cebulą pokrojoną w plastry, startym selerem i marchewką.
Innym sposobem jest pozostawienie karpia w odpowiednio przygotowanej zalewie, przez kilkanaście godzin. Dodaj do niej wodę, ocet lub sok z cytryny, mleko i odrobinę cukru. Rybę obsyp solą, włóż do miski i zalej zalewą. Pozostaw w lodówce na całą noc.
Jak usmażyć karpia?
Rybę pokrój na dzwonki, dokładnie ją umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Przypraw solą i pieprzem, ewentualnie przyprawą do ryby, a następnie zanurz w mące pszennej, strzepując jej nadmiar. Karpia możesz także obtoczyć w prostej panierce, z bułki tartej zmieszanej z mąką.
Na patelni mocno rozgrzej olej, a następnie wkładaj pojedynczo kawałki karpia. Dzwonka karpia smaż po 5-7 minut na każdej ze stron, możesz także obracać je szczypcami na boki, żeby usmażyły się w całości.
Gdy będzie złocisty, odsącz karpia na papierowym ręczniku. Podawaj z cząstkami cytryny, świeżą natką pietruszki lub koperkiem.