Kiedy powinno się ubrać choinkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Patrycja
Dom
25.11.2021 12:56
Kiedy powinno się ubrać choinkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W sklepach dostępnych jest mnóstwo świątecznych dekoracji i wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas, aby ubrać choinkę. Niektórzy robią to już początkiem grudnia, a inni czekają do wigilijnego poranka. Sprawdź, kiedy według tradycji powinno się ubrać choinkę w domu.

Tradycja strojenia bożonarodzeniowej choinki

Tradycja strojenia bożonarodzeniowego drzewka w każdym domu wygląda inaczej. Kiedyś wieszało się na nim orzechy, słodycze, owoce, czy własnoręcznie wykonane papierowe ozdoby.

Ozdoby, które wieszamy na choince zmieniły się z upływem czasu. W sklepach dostępnych jest mnóstwo świątecznych i dekoracji i wiele osób decyduje się, żeby z nich skorzystać podczas strojenia drzewka.

Jedno jest niezmienne, choinka pojawia się niemal w każdym domu, zależy nam, aby wyglądała wyjątkowo i aby święta były takie same!

Kiedy ubiera się choinkę w Polsce?

Według tradycji, ubieranie bożonarodzeniowego drzewka powinno odbywać się w wigilijny poranek (24 grudnia). Zwyczajowo właśnie w tym dniu, wspólnie z całą rodziną, powinno się ubierać choinkę w domu i kończyć przygotowania do Świąt.

Wiele osób ubiera choinkę wcześniej

Jednak w praktyce wiele osób decyduje się na przyozdobienie świątecznego drzewka dużo szybciej. Niektórzy robią to już początkiem grudnia, wraz z pojawieniem się świątecznych dekoracji w sklepach. Dzięki temu mają okazję poczuć magiczny nastrój o wiele wcześniej i cieszyć się świątecznymi dekoracjami kilka tygodni dłużej.

Sporo osób decyduje się ubrać drzewko szybciej, na tydzień czy dwa przed Bożym Narodzeniem. W Wigilię są po prostu zbyt zajęci ostatnimi świątecznymi przygotowaniami, załatwianiem sprawunków, kupowaniem prezentów lub wyjazdami w odwiedziny do bliskich. Nie mają wtedy czasu, żeby dodatkowo zająć się strojeniem choinki.

Zdjęcie Kiedy powinno się ubrać choinkę? #1

Zalety i wady ubierania choinki wcześniej

Ubranie żywej choinki na początku miesiąca może być ryzykowne, ponieważ nie wszystkie drzewka wytrzymają tak długo w ogrzewanych pomieszczeniach. Może zdarzyć się, że zaczną zrzucać igły jeszcze przed Świętami. W tym przypadku wart zastosować zasadę „im później, tym lepiej”.

Inaczej wygląda sprawa ze sztuczną choinką. Takie drzewko możemy przystroić dużo wcześniej i o nic się nie martwić, ponieważ upływający czas nie wpłynie na nie niekorzystnie.

A Ty kiedy ubierasz choinkę w swoim domu?

Kluczowe Punkty
  • Tradycja strojenia bożonarodzeniowej choinki różni się w każdym domu. Kiedyś na drzewku wieszało się orzechy, słodycze, owoce, czy własnoręcznie wykonane ozdoby.
  • Według tradycji, ubieranie bożonarodzeniowego drzewka powinno odbywać się w wigilijny poranek (24 grudnia). Jednak wiele osób decyduje się przyozdobić choinkę już na początku grudnia, aby poczuć świąteczny nastrój wcześniej.
  • Ubranie żywej choinki na początku miesiąca może być ryzykowne, ponieważ drzewko może zacząć zrzucać igły jeszcze przed Świętami. W przypadku sztucznej choinki, można ją ubrać wcześniej bez obaw.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną