Każda choinka powinna mieć papiery! Jak wybrać drzewko, które postoi aż do Nowego Roku?

Agnieszka
Dom
11.12.2023 9:39
Każda choinka powinna mieć papiery! Jak wybrać drzewko, które postoi aż do Nowego Roku?

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Wiele osób właśnie teraz zabiera się za kupno choinki. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera choinki żywe. Dają one bowiem niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Wybierając żywą choinkę, warto jednak mieć na uwadze kilka aspektów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że żywe drzewko przetrwa do świąt, a nawet do Nowego Roku.

Choinka powinna mieć dokumentację

Jedną z podstawowych gwarancji jakości choinki jest jej dokumentacja. Każda choinka, która pochodzi z legalnego i sprawdzonego źródła, powinna mieć swoją sygnaturę. 

Niewielu klientów się tym interesuje, ale każda choinka ma swoją sygnaturę. Dzięki niej sprzedawca może udowodnić, że oferuje legalnie pozyskane choinki - informuje rzeczniczka RDLP w Łodzi. Alicja Sitek w rozmowie z "Faktem". 

Co więcej, nielegalna wycinka drzew jest w Polsce surowo karana. Warto więc zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła pochodzi nasze drzewko. Za nielegalne wycinanie choinek grozi mandat w wysokości 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy zł. 

Kary za nielegalną wycinkę drzew

W Polsce kary za nielegalną wycinkę drzew mogą być dość surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która wycina drzewa bez odpowiedniego zezwolenia, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej lub administracyjnej. Kary mogą obejmować:

Mandat karny lub grzywna

Za nielegalne wycięcie drzewa można otrzymać mandat karny lub zostać ukaranym grzywną. Wysokość grzywny zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość wyciętego drzewa, lokalizacja wycinki oraz czy działanie miało charakter komercyjny.

Odpowiedzialność karna

 W niektórych przypadkach, szczególnie gdy wycinka ma duży rozmiar lub powoduje znaczące szkody dla środowiska, sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Może to skutkować wyrokiem więzienia.

Odszkodowanie

 Osoba odpowiedzialna za nielegalną wycinkę może być również zobowiązana do zapłaty odszkodowania za wyrządzone szkody. Kwota odszkodowania jest często wyższa niż wartość wyciętych drzew.

Nakaz przywrócenia stanu pierwotnego

W niektórych przypadkach sąd może nakazać sprawcy przywrócenie terenu do stanu pierwotnego, co może obejmować posadzenie nowych drzew.

Jest jednak kilka innych rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Ważny jest między innymi kolor igieł i miejsce cięcia drzewka. 

Jak wybrać odpowiednią choinkę?

Wybierając żywą choinkę, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, dla żywotności drzewka ważny jest kolor igieł. Jeśli igły są zielone, nie żółkną i nie opadają, to znaczy, że choinka jest zdrowa i postoi dłużej.

Po drugie, ważne jest także miejsce cięcia. Jeśli pień w miejscu cięcia jest jasnozielony i sączy się z niego żywica, oznacza to, że drzewko zostało ścięte niedawno. To dobra wiadomość, bo taka choinka postoi dłużej.

Choinka w domu - na co zwrócić uwagę?

Ważny jest także sposób obchodzenia się z choinką zaraz po jej zakupie. Żywe drzewko nie najlepiej znosi nagłą zmianę temperatur. Jeśli więc mamy taką możliwość, nie wnośmy choinki od razu do ciepłego domu.

Dobrze, gdyby drzewko postało przynajmniej kilka godzin na przykład w garażu lub w przedsionku. Dzięki temu stopniowo, ale nie drastycznie się ociepli. 

– Nie powinna trafić z zimnego środowiska prosto do naszego ciepłego domku. Jeśli to możliwe, dobrze wstawić drzewko przykładowo do garażu, gdzie stopniowo się ociepli. Kilka godzin wystarczy - mówi Alicja Sitek. 

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to warto pamiętać, aby nie stawiać choinki przy kaloryferze.

Kluczowe Punkty
  • Żywe choinki cieszą się rosnącą popularnością podczas świąt Bożego Narodzenia, ze względu na ich unikalną atmosferę.
  • Decydując się na żywą choinkę, warto zwrócić uwagę na dokumentację, która gwarantuje jej legalne pochodzenie.
  • Nielegalna wycinka drzew, w tym choinek, jest w Polsce surowo karana. Kary obejmują grzywny, odpowiedzialność karną, odszkodowania, a nawet nakaz przywrócenia stanu pierwotnego.
  • Przy wyborze choinki, warto zwrócić uwagę na kolor igieł i miejsce cięcia drzewka, które są wskaźnikami jej świeżości i żywotności.
  • Po zakupie choinki, należy pamiętać o jej stopniowym przyzwyczajaniu do cieplejszej temperatury, a także o unikaniu stawiania drzewka w pobliżu kaloryferów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną