800 plus dla aktywnych zawodowo?! PSL proponuje zmiany!

Justyna
Dofinansowania
03.11.2023 19:33
800 plus dla aktywnych zawodowo?! PSL proponuje zmiany!

W polskim krajobrazie politycznym pojawiła się propozycja, która może zrewolucjonizować programy socjalne i wpłynąć na aktywność zawodową Polaków. Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) proponuje "800 plus" jako nową wersję znanej nam już "500 plus". Czym ta zmiana ma się różnić od zapowiedzi dotychczasowego rządu?

500 plus zamieni się w 800 plus

Według zapowiedzi partii rządzącej, od 1 stycznia 2024 roku program "500 plus" ma przejść ewolucję i stać się "800 plus". To oznacza, że kwota świadczenia, która obecnie wynosi 500 zł miesięcznie na dziecko, wzrośnie do 800 zł.

Jarosław Kaczyński, lider partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ogłosił tę zmianę w maju podczas konwencji swojej partii, co wywołało spore poruszenie wśród obywateli. Jak zapewniał, ta podwyżka ma na celu jeszcze skuteczniejsze wsparcie rodzin, a także zachęcenie do większej aktywności zawodowej w społeczeństwie. Realizacja nowej wersji programu w przyszłym roku będzie oznaczać dodatkowe koszty dla budżetu państwa, według szacunków mogą wzrosnąć z dotychczasowych 40 do 62 mld zł rocznie.

Nowa propozycja PSL

Pierwotnie program "500 plus" miał na celu wspieranie rodzin i zwiększanie dzietności w Polsce. Jednak dla wielu osób pozostawał on w sferze wsparcia finansowego, bezpośrednio niezwiązanego z pracą. Z tego powodu PSL stawia na zmiany, które mają zachęcić Polaków do aktywności zawodowej.

Według propozycji PSL, "800 plus" miałoby polegać na zwiększeniu świadczenia do 800 zł miesięcznie. Ale tu pojawia się kluczowa różnica: to świadczenie miałoby przysługiwać tylko osobom, które są aktywne zawodowo, czyli pracują. To w założeniu byłoby kluczowym elementem zachęcającym do podejmowania pracy.

Zdjęcie 800 plus dla aktywnych zawodowo?! PSL proponuje zmiany! #1

Według rzecznika PSL, Miłosza Motki, obecny program "500 plus" nie spełnił swojego zadania w zakresie aktywizacji zawodowej Polaków. Zdaniem PSL, połączenie świadczenia socjalnego z pracą może przynieść pozytywne skutki w postaci wzrostu zatrudnienia i aktywności zawodowej.

Odpowiedź pozostałych koalicjantów

Dotychczas propozycja PSL nie zdobyła aprobaty przyszłych członków koalicji. Jednak debata nad tą koncepcją jeszcze się toczy, a przyszłość programów socjalnych w Polsce może się zmienić.

Czas pokaże, czy PSL zdoła przekonać swoich koalicjantów do wprowadzenia tych zmian oraz jakie efekty przyniesie taka ewolucja programów socjalnych w Polsce. Program "800 plus" to temat, który na pewno jeszcze wiele razy wróci do polskiej debaty publicznej. Propozycja PSL wskazuje na potrzebę zmiany podejścia do wsparcia rodzin, ale jej skutki i efektywność pozostają jeszcze przed nami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną