Według zapowiedzi projekt ustawy o weryfikacji szczepień przez pracodawcę, miał trafić do Sejmu 1 lub 2 grudnia. Okazuje się, że wprowadzone zostały w nim zmiany. Szczegóły podaje RMF FM w oparciu o rozmowy z posłami partii Jarosława Kaczyńskiego.
Paszporty covidowe
Paszport covidowy to inaczej Unijny Certyfikat Covid (UCC), który funkcjonuje w obrębie państw członkowskich UE od 1 lipca 2021 roku.
Jest to dokument, który znacząco ułatwia podróżowanie między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Poświadcza on, że osoba, która legitymuje się tym dokumentem:
- przeszła już COVID-19 – posiada tzw. status ozdrowieńca,
- została zaszczepiona,
- nie jest obecnie nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2 – okaże negatywny test na obecność Covid-19.
Ustawa o weryfikacji szczepień
Pomysł weryfikacji paszportów szczepiennych przez pracodawców pojawił się już w lecie. Początkowo projekt wywołał krytyczne opinie z uwagi na nadmierne ingerowanie w prywatność zatrudnionych.
Ustawa zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł poprosić pracownika o certyfikat szczepienia. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to pracodawca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, w którym nie będzie miał styczności z klientami.
Kilka dni temu Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przygotowane zostaną przepisy, które dadzą pracodawcom prawo do żądania przedstawienia przez zatrudnionych wyniku testu na koronawirusa:
„Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną” – mówił Minister Zdrowia.
Zmiany w filozofii ustawy
Jak podaje RMF FM, pracownicy będą mogli dokonać wyboru. Jedną opcją jest okazanie certyfikatu covidowego. Innym rozwiązaniem ma być okazanie aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Należy podkreślić również, że ustawa nie przewiduje żadnych sankcji za brak okazania dokumentu.
W związku z tym, w przypadku gdy pracownik nie okaże żadnego z wymienionych dokumentów, będzie odesłany na płatny urlop. Dotyczy to sytuacji, w której pracodawca nie będzie miał możliwości wyznaczenia innego stanowiska dla pracownika (bez kontaktu z ludźmi).
Rozgłośnia podkreśla również, że obowiązek szczepień w grupie zawodowej ochrony zdrowia jest niesprecyzowany, gdyż ostateczną decyzję o obowiązku posługiwania się certyfikatem ma podjąć dyrektor przychodni lub szpitala.
Testy mają być bezpłatne. Pracownika nie będzie obowiązywała kwarantanna do czasu uzyskania negatywnego wyniku.