71 tysięcy papierosów spadło z nieba? Nietypowy sposób na przemyt ujawniła Straż Graniczna.

Martyna P.

Newsy

17.11.2021 18:08

71 tysięcy papierosów spadło z nieba? Nietypowy sposób na przemyt ujawniła Straż Graniczna.

Straż Graniczna szuka właściciela nietypowej zguby. Znalezione w woj. lubelskim paczki zawierały 71 tys. papierosów. Wyroby nie posiadały polskiej akcyzy. Wartość towaru szacowana jest na 53 tys. złotych. Towar został przetransportowany dronem.

 

Przemytniczy dron

Zdarzenie miało miejsce w Dorohusku. Funkcjonariusze Straży Granicznej dostrzegli drona, lecącego ze wschodu. Bezzałogowe urządzenie transportowało podwieszone paczki. Towar został ulokowany w pobliżu granicy z Ukrainą i opuścił terytorium Polski.

Czujna obserwacja

Trasa lotu bezzałogowego tronu była skrupulatnie śledzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i pracowników Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Użyli oni specjalnych urządzeń obserwacyjnych.

Mężczyźni dotarli do miejsca rozładunku paczek.

„W zabezpieczonych pakietach, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości ponad 71 tys. sztuk o szacunkowej wartości ponad 53 tys. zł” – relacjonował kapitan Dariusz Sienicki, który jest rzecznikiem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Rozpoczęto procedury, mające na celu dotarcie do sprawcy udaremnionego przemytu.

 

Apel Straży Granicznej

Straż graniczna opublikowała informacje kierowane do właściciela „zgubionej” przesyłki. Apel został opublikowany w mediach społecznościowych, na Twitterze:

"Obywatel, który zamawiał dostawę dronem 71 tysięcy papierosów bez polskiej akcyzy proszony jest o zgłoszenie się w sprawie zguby na Placówkę SG w Dorohusku. Chcielibyśmy porozmawiać i odpowiednio wynagrodzić" – napisała Straż Graniczna w mediach społecznościowych, na Twitterze.

 

Zdjęcie 71 tysięcy papierosów spadło z nieba. Nietypowy sposób na przemyt ujawniła Straż Graniczna. #1
źródło: Twitter

Liczne przemyty dronem

Okazuje się, że funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli od początku roku nielegalne wyroby akcyzowe, których wartość szacowana jest na ponad 26 mln zł.

W czerwcu br. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej informowali o udaremnieniu przemytu nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono wtedy wyroby warte 2 tys. złotych. Zatrzymano 3 osoby.

W lipcu br. doszło do podobnego incydentu w pobliżu Woli Uhruskiej przy granicy z Ukrainą. Szacowana wartość towaru wynosiła około 53 tys. złotych.

Zdjęcie 71 tysięcy papierosów spadło z nieba. Nietypowy sposób na przemyt ujawniła Straż Graniczna. #2

Źródło: https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/9551,Dron-uzyty-do-przemytu.html