Policjanci z Pucka i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Gdyni przejęli 40 ton podrobionych produktów, reklamowanych przez oszustów jako produkty “prosto z Niemiec”, co miało sugerować ich wyższą jakość. Produkty miały podrobione etykiety, co sugerowało, że są z oryginalnych marek.
Fałszywki “prosto z Niemiec”
Policjanci z Pucka i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Gdyni przeprowadzili akcję, w której zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat.
W trakcie akcji funkcjonariusze przechwycili 40 ton podrobionych produktów o wartości niemal 2 milionów złotych. Produkty zabezpieczone zostały w halach na Kaszubach.
Schwytani mężczyźni sprzedawali podrobione płyny do prania i płukania, kawę, perfumy, ładowarki i słuchawki do drogich telefonów.
Etykiety produktów były tak dobrze podrobione, że ciężko było odróżnić je od prawdziwych produktów marek.
Dodatkowo, podróbki były reklamowane jako towar prosto z Niemiec, co miało sugerować konsumentowi, że produkty posiadają lepszą jakość niż te dostępne w Polsce.
Co grozi schwytanym mężczyznom?
Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty oznaczania i obrotu towarami z podrobionymi znakami towarowymi. Sąd może jednak zaostrzyć karę, jeżeli udowodnione zostanie, że działali w zorganizowanej grupie.
Co więcej, wszystkie zamieszane w proceder firmy czeka kontrola krzyżowa Krajowej Administracji Skarbowej.
Śledczy badają sprawę
Zadaniem śledczych jest także dokładne zbadanie tego, czy sprzedawane podróbki nie stanowiły żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia osób, które nieświadomie je kupiły.
W trakcie śledztwa może też dojść do kolejnych zatrzymań osób, które mogły być potencjalnie zamieszane w ten proceder.
W Polsce oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym oraz obrót takimi towarami są przestępstwami regulowanymi przez ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej. Zgodnie z art. 305 tej ustawy:
-
Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać, albo dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
-
W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie.
-
Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu albo popełnił je w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.