Czy w Polsce można trzymać w domu urnę z prochami?

Justyna
Newsy
07.11.2022 20:34
Czy w Polsce można trzymać w domu urnę z prochami?

Niedawne obchody Wszystkich Świętych, wywołały spore refleksje o przemijaniu. Gdy umrze bliska osoba, jej krewni stają przed wyborem tego, jak będzie wyglądał jej pogrzeb. Wyjaśniamy jakie formy pochówków są legalne w Polsce.

Tradycyjne pogrzeby

Najczęstszą praktyką pogrzebową w naszym kraju jest pochówek tradycyjny. Określa on złożenie ciała zmarłego na cmentarzu komunalnym (odbywa się tam najwięcej pogrzebów), parafialnym lub należącym do innej niechrześcijańskiej wspólnoty wyznaniowej. Według prawa, ciało musi zostać złożone na cmentarzu lub zostać skremowane. Następnie zostaje ono pogrzebane w grobie ziemnym, murowanym lub w katakumbach, a w przypadku kremacji w kolumbarium, czyli specjalnych niszach na urny znajdujących się na ścianie pamięci.

Zdjęcie Czy w Polsce można trzymać w domu urnę z prochami? #1

Obrządek kremacyjny staje się coraz powszechniejszy w naszym kraju. Dla chrześcijan Kościół katolicki uznał ten rodzaj pochówku w 1983 r. w kodeksie Prawa Kanonicznego. Według danych pochodzących z Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego w dużych miastach w Polsce spopiela się od 30 do 40% ciał, a na terenie kraju działa już ponad 60 krematoriów.

Nielegalne formy pochówków

Na całym świecie można zaobserwować najrozmaitsze praktyki pogrzebowe. Najpopularniejszymi z nich są m.in. rozsypanie prochów w dowolnym miejscu, przechowywanie urny z prochami w domu oraz pochówki na prywatnych działkach.

Jednak należy zaznaczyć, że podane formy pochówków są w Polsce surowo zakazane. Fakt ten budzi coraz większy sprzeciw osób, które nie chcą tradycyjnego pogrzebu.

Inne możliwości

Od 2003 r. prawo polskie zezwala na akt przekazania zwłok na cele naukowe. Jest to jedna z możliwości dla ludzi, którzy nie chcą zostać pogrzebani na cmentarzu. Ciało można oddać do dowolnej Akademii Medycznej.

Wystarczy wypełnić akt donacji, czyli darowizny. Jest to pisemne oświadczenie, w którym osoba wyraża zgodę na przekazanie swojego ciała po śmierci do wybranej instytucji. W formularzu należy wskazać 2 osoby, które zawiadomią Akademię o zgonie darczyńcy. Istotny jest fakt, że taki dokument musi zostać potwierdzony notarialnie.

Zdjęcie Czy w Polsce można trzymać w domu urnę z prochami? #2

Zmiany w ustawie

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych została utworzona przez Główny Urząd Sanitarny w 1959r. Nowelizacja dokumentu ma unowocześnić prawo funeralne, niestety tylko w kwestiach formalnych. Mimo wszystko wciąż istnieje nadzieja, że zmieniające się potrzeby Polaków w kwestii praktyk pogrzebowych w przyszłości wpłyną na zmiany w przepisach prawnych.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną