Jesień już nadeszła, a to oznacza, że zanim się obejrzymy, nastanie zima. Jak będzie ona wyglądać w tym roku, biorąc pod uwagę obecne zachwiania i anomalie? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił wstępne prognozy.
Jaka pogoda czeka nas w grudniu?
Zgodnie z danymi IMGW, tegoroczna zima nie będzie odbiegać temperaturami od średniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że w Warszawie temperatura wyniesie od 0,04 do 1,5 stopnia C. W Krakowie będzie natomiast od -1.0 do 1, a w Suwałkach od -1,8 do 0,1 stopnia C.
Jeśli jednak chodzi o opady, to będzie ich znacznie więcej. IMGW nie precyzuje jeszcze jednak, czy więcej będzie deszczu, czy śniegu.
Wiadomo jedynie, że opady będą zdecydowanie powyżej normy.
Jaka pogoda czeka nas w styczniu?
Styczeń pod względem temperatur także nie będzie odbiegał od wieloletniej normy w przeważającej części kraju. Wyjątkiem jest jednak południe Polski, gdzie będzie nieco cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.
W Krakowie, Opolu, Katowicach, Zakopanem czy Lublinie temperatury nieco przekroczą wieloletnią normę.
Co więcej, pogodnie jak w grudniu, tak i w styczniu synoptycy przewidują większe niż zazwyczaj opady.
Poprzedni styczeń był wyjątkowo ciepły
Choć w przyszłym roku styczeń prawdopodobnie zmieści się w wieloletniej normie temperatur (za wyjątkiem południa Polski), to tegoroczny styczeń był o prawie 1 stopień C. cieplejszy, niż średnia wieloletnia.
2023 rok drugim najcieplejszym w XXI wieku
Z raportu przygotowanego przez IMGW wynika też, że rok 2023 był drugim najcieplejszym rokiem w XXI wieku, a jednocześnie drugim najcieplejszym od 1951 roku.
Na pierwszym miejscu jest bowiem rok 2019, który był o 0,2 stopnia cieplejszy.
Prognozy "obarczone dużą niepewnością".
Jak przypomina IMGW, długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością. Oznacza to, że na razie są to jedynie wstępne przewidywania dotyczące tego, jak będzie wyglądać tegoroczna zima.
Celniejsze prognozy z pewnością będziemy poznawać w okresie bardziej przybliżonym do miesięcy zimowych.