Za brak PASZPORTU COVIDOWEGO kara pieniężna! Oburzeni WŁOSI ogłaszają "Czarny Piątek"

Martyna

Newsy

15.10.2021 15:16

Za brak PASZPORTU COVIDOWEGO kara pieniężna! Oburzeni WŁOSI ogłaszają "Czarny Piątek"

Zdenerwowanie mieszkańców Włoch narasta z uwagi na to, że kraj wprowadził najsurowsze restrykcje przeciwcovidowe w Europie. Chodzi o wymóg posiadania paszportu covidowego przy wejściu do zakładu pracy. Włosi zapowiadają protesty.

We Włoszech przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw Covid-19 poddało się 80% ludności powyżej 12 roku życia. Państwo dąży to tego, aby 90% społeczeństwa Włoch poddała się zabiegowi.

Na chwilę obecną, jak podaje "Corriere della Sera" we Włoszech jest 3,8 mln niezaszczepionych osób.

Zdjęcie Za brak PASZPORTU COVIDOWEGO kara pieniężna! Oburzeni WŁOSI ogłaszają "Czarny Piątek" #1
źródło: Wikipedia 

Obowiązkowy Green Pass. Kary finansowe

Restrykcje we Włoszech nakazują posiadanie ważnego paszportu covidowego przy wejściu do pracy.

Paszport Green Pass wystawiany jest po przyjęciu szczepienia, wyleczeniu z choroby Covid-19 lub okazaniu negatywnego wyniku testu z ostatnich 48h.

Brak posiadania dokumentu będzie obciążał Włochów karami finansowymi. Za wejście na teren zakładu bez odpowiedniej przepustki pracownik może zapłacić od 600 do 1500 euro.

Pracodawcy również będą rozliczani z obowiązku wglądu do dokumentów swoich pracowników. Za brak kontroli pracodawca może zapłacić karę w wysokości od 400 do 1000 euro.

 

Zdjęcie Za brak PASZPORTU COVIDOWEGO kara pieniężna! Oburzeni WŁOSI ogłaszają "Czarny Piątek" #2
źródło: Wikipedia 

Włosi ogłaszają „czarny piątek”

Włosi bardzo sceptycznie podeszli do nowych przepisów, które okazują się najsurowszymi przepisami w Unii Europejskiej. Wiele osób jest przeciwnych.

Mieszkańcy Włoch zapowiedzieli protesty. Dzień wprowadzenia zmian nazwali „czarnym piątkiem”.

Włoskie media od rana informują o protestach małej skali. W Rzymie przeciwnicy nowych wymogów sanitarnych próbowali wstrzymać ruch uliczny. Akcja jednak została powstrzymana przez policję. W porcie w Genui doszło do próby zablokowania ruchu ciężarówek. W porcie w Trieście natomiast mieszkańcy zorganizowali wiec, w którym wzięło udział około 2 tys. osób. Port w Ankonie także jest zablokowany.

Kolejka po błyskawiczne testy

W obawie przed wysokimi karami finansowymi we Włoszech można spodziewać się dużych kolejek przed aptekami. Niezaszczepieni obywatele będą musieli wykupić i wykonać testy na obecność koronawirusa w organizmie. Błyskawiczne testy kupić można we włoskiej aptece za ok. 15 euro.

Zdjęcie Za brak PASZPORTU COVIDOWEGO kara pieniężna! Oburzeni WŁOSI ogłaszają "Czarny Piątek" #3
źródło: Wikipedia