Trwają szczepienia w ZOO przeciw Covid-19. Co ze zwierzętami domowymi?

Martyna

Newsy

14.10.2021 9:27

Trwają szczepienia w ZOO przeciw Covid-19. Co ze zwierzętami domowymi?

 

Okazuję się, że zwierzęta domowe, jak i hodowane przemysłowo, mogą być nosicielami SARS-CoV-2 oraz zakażać ludzi.

Istnieją obawy, że zwierzęta mogą stać się nowym rezerwuarem groźnych dla ludzi mutacji koronawirusa. Naukowcy bardzo szybko zaczęli pracę nad szczepionką dla zwierząt.

W zeszłym roku głośnym echem odbiła się likwidacja hodowli 17 milionów norek w Danii, po stwierdzeniu, że wirus przenosi się ze zwierząt na człowieka.

 

Zdjęcie Trwają szczepienia małp przeciw Covid-19. Co ze zwierzętami domowymi? #1

Szczepienia zwierząt hodowlanych

Stany Zjednoczone zdecydowały się na szczepienie zwierząt. Specjalną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 dostały małpy z jednego z najpopularniejszego zoo. Zabiegowi zostaną także poddane tygrysy i wydry.

Na szczepienia zdecydowało się Zoo w Nowym Orleanie. Preparat ma specjalnie opracowaną technologię. Szczepionka została zatwierdzona przez Departament Rolnictwa USA.

„To nie jest ta sama szczepionka, która została zatwierdzona dla ludzi” – powiedział Bob MacLean, starszy weterynarz w Audubon Zoo.

Po pierwszych szczepieniach są już małpy. Dawki preparatu mają również dostać koty i łasicowate, borsuki, wydry, łasice, fretki, rosomaki i norki.

Weterynarz MacLean podał do wiadomości, że pracownicy nie odnotowali dotąd żadnych przypadków zakażeń wirusem u zwierząt w Zoo. Zapewnił także, że zwierzęta przyzwyczajone są do szczepień. Szczepione są m.in. na wściekliznę, przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu, nosówkę.

„Zdrowie i bezpieczeństwo naszych zwierząt jest naszym priorytetem. Mamy zwierzęta, o których wiemy, że są podatne na COVID-19” – mówił MacLean.

 

Zdjęcie Trwają szczepienia małp przeciw Covid-19. Co ze zwierzętami domowymi? #2

Szczepienia dla zwierząt domowych?

Okazuje się, że w ubiegłym roku pozytywny wynik testu na obecność wirusa Covid-19 pojawił się u psa w Hongkongu.

Zoo Audubon potwierdziło, że trwają prace nad udoskonaleniem szczepień dla zwierząt.

Koncern Zoetis Inc opracował recepturę szczepionki dla zwierząt domowych.

„Chociaż nie ma żadnych długoterminowych badań, odkąd wirus pojawił się mniej niż dwa lata temu, badania rozwojowe przeprowadzone przez Zoetis wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i jest skuteczna w zwiększaniu odpowiedzi immunologicznej u zwierząt” – poinformował MacLean.

W zeszłym roku głośnym echem odbiła się likwidacja hodowli 17 milionów norek w Danii, po stwierdzeniu, że wirus przenosi się ze zwierząt na człowieka.

„Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt” – pisał w swoim artykule Cock van Oosterhout, profesor genetyki ewolucyjnej na UEA.