"Lex TVN" przyjęte przez sejm! Zapowiedziano jednak ważną poprawkę w ustawie

Agnieszka

Newsy

12.08.2021 8:32

"Lex TVN" przyjęte przez sejm! Zapowiedziano jednak ważną poprawkę w ustawie

Sejm wczoraj przyjął nowelizację ustawy „lex TVN”. Posłowie przegłosowali ustawę, której wprowadzenie zdaniem wielu polityków i dziennikarzy jest wymierzone bezpośrednio w stację TVN. Podczas głosowania nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Nowelizacja ustawy potocznie zwanej „lex TVN” została przyjęta. Zakłada ona zakaz nadawania w Polsce telewizji, której właścicielem są Stany Zjednoczone. Do takiej grupy należy między innymi TVN.

Co ciekawe, przed głosowaniem Władysław Kosiniak-Kamysz złożył wniosek o odroczenie głosowania. Został on przyjęty około godziny 17:00. Do głosowania jednak doszło tego samego dnia.

Dlaczego doszło do głosowania mimo jego odroczenia?

Głosowanie nad nowelizacją ustawy „lex TVN” odbyło się, ponieważ Marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła, że konieczna będzie reasumpcja. Poinformowała, że to jej wina, gdyż nie poinformowała o dacie, do której miałoby być odroczone posiedzenie.

Ustawa „lex TVN” przyjęta. Zapowiedziano jednak ważne poprawki

Po przyjęciu ustawy głos zabrał poseł PiS Marek Suski. W swoim przemówieniu zapowiedział wprowadzenie pewnych zmian. Miałyby one sprawić, że TVN nie ucierpi na wprowadzeniu nowelizacji ustawy.

Poseł powiedział, że chce wprowadzić w ustawę takie zmiany, aby nadawcy, którzy mają koncesję satelitarną, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 - Pragnę nadmienić, że w trakcie prac nad tą ustawą została przeoczona jedna poprawka do artykułu 35, która będzie znosić ograniczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, że nie mają zastosowania do udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy, satelitarny, lub w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywanych do rozpowszechniania naziemnego rozsiewczego lub naziemnego satelitarnego. Zgłosimy tę poprawkę w Senacie - powiedział Marek Suski.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to „uratowałoby” TVN, inni politycy zwracają uwagę, że może być to pułapka. Na razie jednak nie wiadomo, jak dokładnie ma brzmieć zapowiadana przez posła Suskiego poprawka.