PILNE: Sejm przyjął lex TVN. Ustawa czeka na podpis prezydenta. USA komentuje.

Martyna P.
Newsy
17.12.2021 17:41
PILNE: Sejm przyjął lex TVN. Ustawa czeka na podpis prezydenta. USA komentuje.

Nowelizacja ustawy o lex TVN została dziś przegłosowana w Sejmie. Kolejnym etapem będzie podpisanie jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawę komentują oburzone Stany Zjednoczone, gdyż amerykański koncern Discovery jest włacicielem TVN-u.

 

Lex TVN – o co chodzi?

Lex TVN to potoczna nazwa na określenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Pomysłodawcami ustawy są politycy z klubu PiS.

Ustawa lex TVN zakłada zakaz nadawania w Polsce telewizji, której właścicielem są Stany Zjednoczone. Do takiej grupy należy między innymi TVN.

Ustawa zakazuje udzielania „naziemnej” koncesji stacjom, które nie są kontrolowane przez firmy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stacja TVN nadaje naziemnie i należy do amerykańskiego Discovery. Z uwagi na to podlega pod zakaz.  

Chodzi o zmianę zapisu dotyczącego udzielenia koncesji w przypadku mediów z zagranicznym kapitałem.

Sprawa dotyczyła też stacji TVN24, która nie otrzymała przedłużenia koncesji na nadawanie w Polsce. KRRiT zwlekała z wydaniem decyzji. Koncesja kończyła się w Polsce 26 września. Stacja otrzymała jednak w sierpniu (dla utrzymania ciągłości) holenderską koncesję, dzięki której może nadawać.

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, która zarejestrowana jest na terenie Holandii.

We wrześniu, po miesiącach zwłoki KRRiT przegłosowała wreszcie przedłużenie koncesji dla TVN24. Za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.

 

Niespodziewane obrady sejmu

W piątek niespodziewanie rozpoczęły się obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Omawiano ustawę o radiofonii i telewizji. Okazuje się, że posłowie otrzymali informację o obradach zaledwie 30 minut przed jej rozpoczęciem.

Posłanka Lewicy - Joanna Scheruing-Wielgus złożyła formalny wniosek o zamknięcie obrad, gdyż uważała, że nie został spełniony termin zawiadomienia o posiedzeniu. Komisja odrzuciła wniosek.

Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła natomiast wniosek Marka Suskiego, który wnosił o przyjęcie porządku dziennego bez 3-dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. 

W wyniku obrad Sejm RP przyjął dzisiaj nowelizację ustawy medialnej. Teraz ustawa ma trafić na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda wypowiadał się na temat nowelizacji ustawy w sierpniu. Opisywał ją jako: „bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”.

Przypomnijmy, że 9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (lex TVN).

 

Co na to Stany Zjednoczone?

Po przyjęciu ustawy sprawę skomentował charge d'affaires ambasady USA w Polsce - Bix Aliu. Swoją opinię przedstawił na Twitterze. Mężczyzna napisał:

„Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – czytamy na Twitterze Bixa Aliu.

Lex TVN mogłoby zmusić amerykański koncern Discovery (który jest właścicielem TVN) do sprzedaży wartościowych udziałów w firmie.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną