Lifestyle

Cyfrowa miłość: Polska tiktokerka zgarnęła prawie milion złotych. Czym jest NFT?

Katarzyna

July 16, 2021, 1:22 p.m.

Cyfrowa miłość: Polska tiktokerka zgarnęła prawie milion złotych. Czym jest NFT?

Wirtualny świat rozwija się coraz bardziej i przynosi wiele korzyści. Wie o tym Marta Rentel, które zarobiła prawie milion złotych na swojej "Cyfrowej Miłości".

https://www.instagram.com/fanadisecom/

Świat online

Wirtualny świat to miejsce, gdzie mamy o wiele więcej możliwości niż w realnym świecie. Możemy stać się, kim tylko chcemy, a przeszkodą w tym temacie jest tylko nasza wyobraźnia. Gry, waluty czy tożsamości internetowe są tworzone dla osób, które chcą mieć „odskocznię” od realnego świata. Internetowe portale randkowe również cieszą się sporą popularnością. Okazuje się, że na internetowych "rzeczach" można sporo zarobić.

Non-Fungible Token

NFT to kryptograficzny token, którego główną cechą jest wartość każdej sztuki. Jest on unikalny i nie da się go podrobić. Na takim tokenie można tworzyć dzieła sztuki, zabezpieczać tworzoną muzykę, czy unikalne zdjęcia. Taki token pozwala uchronić jego posiadacza przed używaniem danej treści przez kogoś innego, a dodatkowo na czymś takim można również zarobić poprzez odsprzedawanie do niego praw. Jest to przeniesienie danej wartości do Internetu, który rozwija się bardzo prężnie. NFT mogą zrewolucjonizować rynek rozrywki, dzieł sztuki czy nawet nieruchomości. NFT w przeciwieństwie do bitcoinów mogą działać odmiennie i nie są wymienialne.

Platforma Fanadise

Platforma Fanadise została założona przez trzy osoby, a mianowicie Jakuba Chmielniaka, który jest seryjnym przedsiębiorcą, działa w branży odzieżowej oraz ma własne przedsiębiorstwo. Drugim współzałożycielem jest Bartek Sibiga, który ma swoją agencję marketingową, która zrzesza wielu influencerów i pomaga im współpracować z firmami. Ostatnim współzałożycielem jest Stuu, który nagrywa filmy dla młodych odbiorców i jest znanym influecnerem oraz ma sporze rzesze fanów i obserwatorów na swoim kontach społecznościowych.

Tworzenie własnych tokenów

Platforma Fanadise ma na celu umożliwianie swoim twórcom (influencerom) na tworzenie własnych stron internetowych, przez co mogą oni monetyzować zamieszczane tam treści. Coraz więcej osób ze świata mediów zakłada konta na platformie Fanadise. Wśród nich można spotkać Lotka, czyli znanego stand-upera, modelkę Justynę Gradek czy Zusje wojowniczkę MMA.

„Cyfrowa Miłość” za 1 mln

Ostatnio głośną sprawą stała się sprzedaż wirtualnego zasobu Marty Rentel o nazwie „Cyfrowa Miłość”. Była jej właścicielka, mówiła o nim w ten sposób: „Miłość fizyczna, miłość platoniczna i miłość cyfrowa mogą być różne, ale każda z nich jest prawdziwa w taki sam sposób, jak wszystkie nasze myśli i uczucia. A cyfrowe znaczy wieczne”. Dodaje również że: „przecież wszystko, co teraz jest digitalizowane, zostanie z nami do końca świata - fotki, filmy, wspomnienia, wszystko. Zawsze chciałam, żeby Polki zapisały się na kartach historii. Już sobie wyobrażam, jakie moje zdjęcie może się pojawić w podręcznikach do historii”. Nie wiadomo kto zakupił Cyfrową Miłość, ponieważ cała transakcja została przeprowadzona za pomocą Internetu.

Co można kupić?

Osoby mogą kupować nie tylko całe tokeny, ale również pojedyncze „wiadomości” z życia osób będących na platformie Fanadise. Może to być np. możliwość rozmowy na czacie z daną osobą, wykupienie dostępu do jej zdjęć, które nie były wcześniej nigdzie opublikowane czy prowadzenie prywatnych rozmów video z daną osobą. Platforma Fanadise na pewno rozwinie się, przez co zakupić będzie można wiele innych „rzeczy” związanych z będącymi tam influencerami.