Dom

Test proszków do prania. UOKiK - Urząd porównał 10 rodzajów proszku do prania.

Patrycja

April 26, 2021, 7:28 p.m.

Test proszków do prania. UOKiK - Urząd porównał 10 rodzajów proszku do prania.

Specjaliści z laboratorium UOKiK przetestowali popularne marki proszków do prania. Sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszków na tkaniny. Dowiedz się, jakie produkty wypadły najlepiej.

Zdjęcie Test proszków do prania #1

Jaki produkt do prania wybrać?

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór środków do prania. Na sklepowych półkach dostępne są proszki, kapsułki, żele i płyny. Wszyscy producenci zachwalają swoje produkty, przez co ciężko nam się zdecydować, który z nich wybrać. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przeprowadzić test proszków do prania. Dowiedz się, jakie produkty wypadły najlepiej.

Test proszków do prania

Specjaliści z UOKiK przeprowadzili ponad 200 testów i dokładnie zbadali 10 produktów do prania. Dzięki temu otrzymali aż 7450 różnych wyników, co pozwoliło wybrać najlepsze środki do prania. Badania trwały od sierpnia do września 2020 roku. Używano w nich gotowej dzianiny bawełnianej z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych plam.

Co sprawdzali naukowcy?

Naukowcy z laboratorium UOKiK sprawdzali skuteczność usuwania plam m.in. z trawy, masła, czerwonego wina, sosu pomidorowego i to, jak proszek wpływa na strukturę tkanin po praniu. Zbadali stosunek jakości proszku do jego ceny, koszt proszku w przeliczeniu na jedno pranie oraz to, czy masa proszku jest zgodna z informacją zamieszczoną na opakowaniu.

Zdjęcie Test proszków do prania #2

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17359

Zdjęcie Test proszków do prania #3

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17359

Jaki produkt wypadł najlepiej?

W teście zbadano proszki do prania, najchętniej kupowane przez konsumentów w Polsce. UOKiK sprawdził jakość 10 różnych rodzajów proszków do prania tkanin.

Usuwanie plam

Z usuwaniem plam najlepiej poradził sobie Domol Vollwaschmittel (produkt własny drogerii Rossman). Wywabił 5 na 15 plam. Równie skuteczne były produkty Formil Active (marka własna Lidl) oraz Tandil Classic (marka własna sklepu Aldi). Skuteczność usuwania plam w głównej mierze zależała od rodzaju zabrudzenia.

Wytrzymałość tkanin

Co ciekawe wszystkie testowane proszki nie wpływały na zmianę wytrzymałości tkanin po praniu. Nie zmniejszały ich odporności i nie zmiany struktury i kurczliwości materiałów. Jak się okazało detergenty nie miały wpływu na zmianę rozmiaru ubrań.

Ochrona kolorów

Najskuteczniej białe tkaniny chronią Persil Color i Rex. Z kolei w utrzymaniu kolorów najlepiej radzą sobie Dosia i Surf.

Zdjęcie Test proszków do prania #4

Cena

Najdroższym proszkiem jest Persil- koszt pojedynczego prania to 1,09 złotych. Z kolei najtańszym proszkiem jest Ultra (marka własna Biedronki). Koszt jednego prania to tylko 0,36 PLN.

Masa netto

Z kolei masa wszystkich proszków okazała się zgodna z informacją zamieszczoną na opakowaniu.

Ogólna jakość proszków

UOKiK oceniła także ogólną jakość proszków do prania: "W ten sposób utworzyliśmy ranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki”.