Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii.

Patrycja
Zdrowie
12.04.2021 22:53
Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii.

Są rośliny, które wyglądają praktycznie tak samo, jednak różnią się swoimi właściwościami. Na przykład jadalny czosnek niedźwiedzi bardzo łatwo można pomylić ze śmiertelnie trującą konwalią majową! Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak je rozróżnić.

Zdjęcie Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii. #1

Czosnek niedźwiedzi- charakterystyka

Czosnek niedźwiedzi to dziko rosnąca roślina, która występuje w zacienionych lasach, na wilgotnych łąkach i dolinach rzek w całym kraju. Można uprawiać go także w przydomowym ogrodzie. W Polsce czosnek objęty jest częściową ochroną, jednak jest bardzo popularny i często zbierany. Wszystko za sprawą pysznego smaku oraz wielu cennych leczniczych właściwości.

Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi poza zastosowaniem w kuchni, ma wiele zdrowotnych właściwości. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, pobudza trawienie i wspiera odchudzanie. Korzystanie działa na układ odpornościowy, ma działanie antybakteryjne i przeciwpasożytnicze. Na dodatek obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy.

Zdjęcie Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii. #2

Czosnek niedźwiedzi i konwalia majowa- łatwo o pomyłkę

Te dwie rośliny wyglądają praktycznie tak samo, ale jedna z nich jest silnie trująca. Nietrudno o pomyłkę! Dowiedz się, jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii majowej.

Poniżej zdjęcia obu roślin dla porównania: 

Czosnek niedźwiedzi (zdjęcie poniżej)

Zdjęcie Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii. #3

Konwalia majowa (zdjęcie poniżej):

Zdjęcie Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii. #4

Czy konwalia jest trująca?

Konwalia jest rośliną w wysokim stopniu trującą. Wszystkiej jej części, od łodygi, po liście i kwiaty zawierają środki toksyczne.(toksyczna jest nawet woda, w której stała konwalia). Jakie ilości mogą nam zaszkodzić ? Jeśli spożyjemy do 5 jagód tej rośliny możemy spodziewać się jedynie zaburzeń rytmu serca. Jeśli podejrzewamy zatrucie konwalią należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W  oczekiwaniu na pomoc można przyjąć tabletkę węgla drzewnego, które są dostępne w aptece ( węgiel zwiąże toksyny w żołądku)

Jak odróżnić od siebie te rośliny?

Liście czosnku niedźwiedziego bardzo przypominają konwalię majową. Nietrudno o pomyłkę, podczas zbierania tych roślin w lasach, a nawet w ogrodzie, gdzie koło siebie rosną. Uwaga, taka pomyłka może zakończyć się tragicznie, ponieważ konwalia jest silnie trująca.

Czosnek niedźwiedzi zbieramy na przełomie marca i kwietnia. Z kolei konwalia rozwija się miesiąc później- w maju.

Konwalia ma sztywniejsze liście, które są zrośnięte po dwa. Z kolei każda cebula czosnku niedźwiedziego wytwarza jeden liść na wyraźnym liściowym ogonku.

Czosnek ma charakterystyczne białe kwiatki, zebrane w luźne kwiatostany, które rozwijają się na długich i sztywnych łodyżkach. Kwiaty konwalii majowej przypominają białe dzwoneczki, umiejscowione na całej długości łodyżki.

Zdjęcie Są praktycznie identycznie. Jedna z nich jest trująca! Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii. #5

Ten sposób jest najlepszy!

Istnieje jeden bardzo prosty sposób, który pomoże rozpoznać, czy mamy do czynienia z czosnkiem, czy konwalią. Wystarczy potrzeć liść- czosnek wydziela bardzo silny i charakterystyczny czosnkowy aromat, którego nie sposób z niczym innym pomylić.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną