Zaskakujące odkrycie naukowców: Nocne światło równie groźne jak smog!

Zdrowie
27.03.2024 20:57
Zaskakujące odkrycie naukowców: Nocne światło równie groźne jak smog!

Do interesujących wniosków doszli chińscy badacze, analizujący wpływ ekspozycji na jasne i sztuczne oświetlenie. Naukowcy ostrzegają, iż jego szkodliwość dla naszego zdrowia jest taka sama, jak w przypadku zanieczyszczeń powietrza

Powszechny problem współczesności

W dzisiejszych czasach jasne światła zewnętrzne są powszechnie stosowane w celu poprawy widoczności i poczucia bezpieczeństwa w nocy. Jednakże, według badaczy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach, nadmiernie intensywne oświetlenie nocne może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Około 80% populacji światowej żyje w obszarach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest powszechne, co według ekspertów negatywnie wpływa na zdrowie. 

Dowody naukowe na szkodliwość sztucznego oświetlenia

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Stroke" 25 marca, pokazują, że ekspozycja na nadmiernie jasne światło nocne zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu. Naukowcy przeanalizowali dane obejmujące 28 302 dorosłych mieszkańców Chin, uwzględniając ekspozycję na nocne światło zewnętrzne, a następnie porównali je z wystąpieniem chorób naczyniowo-mózgowych wśród badanych osób.

Wyniki badania wykazały, że osoby szczególnie narażone na intensywne światło nocne miały o 43% wyższe ryzyko zachorowania na choroby naczyniowe mózgu w porównaniu z osobami o niższym poziomie ekspozycji. Badacze zauważyli również, że podobny wpływ na zdrowie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze, z którym również łączy się te schorzenia. Co więcej, udowodniono, że zanieczyszczenie światłem powoduje bezsenność, może również prowadzić do osłabienia odporności, pojawienia się chorób psychicznych i nowotworowych

Mechanizm działania i zalecenia

Wydaje się, że mechanizm działania polega na zakłócaniu naturalnego rytmu snu poprzez hamowanie produkcji melatoniny, co może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu eksperci zalecają rozważenie ograniczenia ekspozycji na nadmiernie jasne światło nocne, zwłaszcza dla osób mieszkających w obszarach o dużym zanieczyszczeniu świetlnym i powietrznym.

Apel naukowców

Podsumowując, naukowcy apelują o opracowanie skutecznych strategii ograniczających wpływ czynników środowiskowych, takich jak nadmierna ekspozycja na sztuczne światło i zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w obszarach mocno zurbanizowanych i zanieczyszczonych, aby zmniejszyć ryzyko chorób naczyniowo-mózgowych oraz innych powiązanych z nimi schorzeń.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną