Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych oraz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Ma to zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem kolejnych osób, przez bezobjawowych nosicieli. Jednak nie wszędzie mamy obowiązek je nosić. W niektórych sytuacjach i miejscach, możemy bez obaw zdjąć maseczkę.
Obowiązek zakrywania ust i nosa
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w przestrzeni publicznej możemy poruszać się jedynie z zasłoniętym nosem i ustami. Ma to zahamować rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa i zmniejszyć ryzyko przenoszenia go, z osób które przechodzą go bezobjawowo, na zdrowe osoby.
Gdzie musimy nosić maseczki?
Maseczki ochronne są obowiązkowe niemal dla wszystkich, którzy wychodzą z domu. Należy je nosić w miejscach takich jak ulica, sklep, apteka, poczta, urząd, kościół, komunikacja miejska, taksówka, park i zoo.
Kiedy nie trzeba ich zakładać?
Maseczek nie muszą nosić dzieci do 4 roku życia, osoby mające problemy z oddychaniem, osoby niepełnosprawne, mające kłopot z jej założeniem i zdjęciem. Osoby podróżujące samochodem, wspólnie z członkami rodziny. Pracownicy, jeśli odległość między nimi wynosi 2 metry, a pracodawca zapewnia płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni. Rolnicy, wykonujący prace polowe, kierowcy zawodowi, jeśli są oddzielnie od pasażerów przesłoną, żołnierze oraz duchowni podczas obrzędów religijnych.
Nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje także w lesie, w swoim ogrodzie, na działce oraz na balkonie czy tarasie. W tych miejscach możemy się dotlenić i zaczerpnąć świeżego powietrza. Pamiętajmy o tym, że obowiązek noszenia maseczek występuje natomiast w parkach miejskich. Udając się tam na spacer, koniecznie załóżmy maseczkę ochronną.
Mandaty za brak maseczek
Za nieprzestrzeganie zasad i brak maseczki, Policja może nas ukarać mandatem w wysokości 500 zł, a sanepid nałożyć karę administracyjną w kwocie nawet do 30 tysięcy złotych.
Chrońmy siebie i innych, zasłaniajmy usta i nos w przestrzeni publicznej, dzięki temu szybciej pokonamy pandemię koronawirusa.