10 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Dom
10.04.2017 20:47
10 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie, od którego bardzo dużo zależy, dlatego też wiąże się ze stresem. W wyniku stresu popełniamy błędy, które mogą zaważyć na decyzji potencjalnego pracodawcy. Zobacz jakie są najczęstsze niepowodzenia i staraj się ich unikać!

#1 Niepunktualność

Podstawowy błąd, o którym każdy wie i na który każdy zwraca największą uwagą. W końcu to zazwyczaj pierwsza styczność z naszym niedoszłym pracodawcą. Nieważne, czy się spóźniłeś czy jesteś za szybko - Twojemu potencjalnemu szefowi z pewnością się to nie spodoba.

#2. Niepohamowana ambicja

To dobrze być ambitnym, jednak nie skupiaj się za bardzo na celach, które chcesz osiągnąć w dalszej przyszłości. Nie obiecuj wielkich projektów, wiedz, że w któryś dzień możesz zostać z nich rozliczony. Pamiętaj, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej w konkretnej firmie i jej przedstawiciel z pewnością nie będzie zadowolony, jeśli przedstawisz pracę u niego jako przejściową opcję prowadzącą do czegoś "większego".

#3. Próby żartowania

Nie próbuj żartować z przyszłym szefem - bardzo rzadko udaje się go rozśmieszyć. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie o charakterze bardzo formalnym. W 99% procentach efekt jest wprost przeciwny do oczekiwanego - zamiast rozluźnienia atmosfery, żart wzbudza poczucie zakłopotania.

#4 Podlizywanie się

Nadmierne słodzenie i pochwały w stronę osiągnięć szefa nigdy nie jest dobre - jasne, poczucie respektu i autorytetu jest ważne, jednak postaraj się zachować umiar i dobry smak.

#5 Obrażanie starego szefa

To niestety nadal często używana taktyka. Twojemu potencjalnemu szefowi powinna zaświecić się w głowie czerwona lampka - jeśli w niewybrednych słowach opowiadasz o swoim byłym prezesie, z pewnością nie chce, żebyś na kolejnej rozmowie opowiadał takie rzeczy o nim. Nielojalnością i brakiem szacunku nie zdobędziesz zaufania.

#6 Jestem najlepszy

W rozmowie kwalifikacyjnej chodzi oczywiście o to, żeby dobrze sprzedać siebie, jednak pamiętaj o granicy między pożądaną pewności siebie, a arogancją i egocentryzmem. Nawet jeśli uważasz, że jesteś stworzony do tej roboty i masz idealne doświadczenie, nie wychylaj się- wszystko zawarłeś w CV. Pozwól rozmówcy zadać pytania odnośnie jego treści.

#7 Ubiór

Nawet w dzisiejszych czasach, gdzie króluje duża swoboda i dowolność w wybieraniu strojów, nadal istnieje coś takiego jak dress code. Bez wątpienia obowiązuję on podczas rozmów o przyszłą pracę. Tego dnia postaraj się więc wyglądać elegancko.

#8 Odpowiedzi z pamięci

Nie ucz się na pamięć sztampowych odpowiedzi na podstawowe pytania. Nie tylko Ty masz internet i osoba przeprowadzająca rozmowę słyszała już zapewne nieraz Twoje odpowiedzi. Zamiast profesjonalizmu pokazujesz tylko przewidywalność. W ten sposób na pewno nie zostaniesz zapamiętany wśród grupy ludzi podczas rekrutacji na dane stanowisko.

#9 Przygotowanie

Przed rozmową poznaj najważniejsze informacje o firmie do której aplikujesz. Taka postawa pokaże, że dane miejsce nie jest jednym z wielu do których dotarło Twoje CV, tylko naprawdę chcesz się zaangażować.

#10 Koniec nie mniej ważny niż początek

Jeśli rozmowa dobiega już końca i wydaje Ci się, że wszystko poszło OK, nie zadawaj niepotrzebnych pytań. "A co z dodatkowym urlopem", "czy nie będę musiał brać nadgodzin" - to tylko psuje dobre wrażenie, które zrobiłeś wcześniej. Podziękuj za poświęcony czas i kulturalnie się pożegnaj.