Młode ziemniaki gotuje tylko w ten sposób! Wiele osób popełnia podstawowy błąd i psuje ich smak

Ewelina
Dieta i żywienie
12.06.2024 9:53
Młode ziemniaki gotuje tylko w ten sposób! Wiele osób popełnia podstawowy błąd i psuje ich smak

Młode ziemniaki to prawdziwy rarytas, na który czekamy przez cały rok. Ich delikatna skórka, słodkawy smak i wyjątkowa konsystencja sprawiają, że są idealnym dodatkiem do wielu potraw. Jednak wiele osób popełnia podstawowy błąd podczas ich gotowania, który może zrujnować ich smak i teksturę. Oto niezawodny sposób, aby przygotować młode ziemniaki i cieszyć się ich pełnią smaku.

Wybór odpowiednich ziemniaków

Pierwszym krokiem do idealnych młodych ziemniaków jest wybór odpowiednich bulw. Młode ziemniaki powinny być małe, jędrne i mieć cienką, delikatną skórkę. Unikaj ziemniaków z plamami, przebarwieniami lub uszkodzeniami.

Oczyszczanie - klasyczny błąd wielu osób 

Wiele osób myje młode ziemniaki zbyt agresywnie, co może uszkodzić ich delikatną skórkę. Najlepiej jest umyć je delikatnie pod bieżącą wodą za pomocą miękkiej szczotki. Nie musisz ich obierać – cienka skórka dodaje smaku i wartości odżywczych.

Gotowanie – podstawowy błąd z wodą

Najważniejszym etapem jest gotowanie. Wiele osób wrzuca młode ziemniaki do zimnej wody i gotuje je aż do miękkości. To podstawowy błąd! Aby zachować ich wyjątkowy smak i teksturę, należy gotować je w inny sposób.

 1. Zagotuj wodę – W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli. Woda powinna być dobrze osolona, aby ziemniaki nabrały smaku już podczas gotowania.

 2. Dodaj ziemniaki – Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj do niej ziemniaki. Gotowanie ich w już wrzącej wodzie pomaga zachować ich naturalną strukturę i smak.

 3. Gotuj krótko – Młode ziemniaki gotują się znacznie szybciej niż starsze bulwy. Wystarczy im zazwyczaj 10-15 minut. Regularnie sprawdzaj ich miękkość widelcem – powinny być miękkie, ale nie rozpadać się.

Dodatki – jak podkreślić smak

Po ugotowaniu ziemniaków, odcedź je i pozwól im chwilę odparować, aby pozbyć się nadmiaru wody. Teraz czas na dodatki, które podkreślą ich wyjątkowy smak.

 1. Masło i koperek – Klasyka polskiej kuchni. Roztopione masło i świeży, drobno posiekany koperek to duet, który doskonale podkreśla smak młodych ziemniaków.

 2. Czosnek i zioła – Jeśli chcesz dodać im nieco pikantności, podsmaż kilka ząbków czosnku na maśle, a następnie wymieszaj z ziemniakami. Dodaj ulubione świeże zioła, takie jak pietruszka, tymianek czy rozmaryn.

 3. Oliwa i cytryna – Dla lżejszej wersji, skrop ziemniaki oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Dodaj odrobinę świeżo mielonego pieprzu i soli morskiej.

Podsumowanie

Młode ziemniaki to delikatny przysmak, który wymaga odpowiedniego traktowania. Gotowanie ich w osolonej, wrzącej wodzie, a następnie dodanie prostych, świeżych dodatków to klucz do wydobycia ich pełnego smaku. Unikaj podstawowych błędów i ciesz się doskonałymi młodymi ziemniakami, które będą idealnym dodatkiem do wielu letnich potraw.

Kluczowe Punkty
 • Młode ziemniaki to rarytas o delikatnej skórce i słodkawym smaku.
 • Wybór odpowiednich ziemniaków jest kluczowy - powinny być małe, jędrne i bez plam.
 • Delikatne mycie pod bieżącą wodą, bez obierania skórki, zachowuje ich smak i wartości odżywcze.
 • Podstawowym błędem jest gotowanie ziemniaków w zimnej wodzie.
 • Należy gotować ziemniaki w osolonej, wrzącej wodzie przez 10-15 minut.
 • Dodanie masła, koperku, czosnku, ziół, oliwy czy cytryny podkreśla ich smak.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną