Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć

Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć

Największe śniegi i mrozy mamy już raczej za sobą. Tak jak robimy wiosenne porządki w szafie, tak powinniśmy również wysprzątać samochód po zimie.

Zdjęcie Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć #1

Zadbane auto

Zadbane i czyste auto to wizytówka dobrego kierowcy. Warto więc po zimie przystąpić do jego porządnego wysprzątania i przygotowania samochodu na sezon wiosenny. Ważne jest odpowiednie umycie auta, aby zmyć z niego sól, która zalega na nim po zimowych przejazdach. W tym wypadku najlepiej jest umyć samochód samodzielnie, ponieważ myjnia automatyczna w ogóle się do tego nie nadaje. Można też oddać samochód do myjni ręcznej, jednak taka myjnia jest droższa, a jej pracownicy nie zadbają o samochód tak jak my sami. Przy okazji możemy również znaleźć jakąś usterkę lub uszkodzenie nadwozia, którego pracownik myjni by nie zauważył.

Myjnia samoobsługowa

Powstaje coraz więcej myjni samoobsługowych, które są wyposażone w bardzo dobry sprzęt. Takie myjnie opierają się na wysokiej jakości preparatach czyszczących, jednak nie wiele oferuje tzw. mikroproszek, który jest o wiele skuteczniejszy od zwykłego szamponu. Jest on bardzo dobry w usuwaniu zanieczyszczeń, ale może uszkodzić delikatne elementy nadwozia. Lepiej jest postawić na myjnie z obsługą, która zna się na swojej pracy.

Zdjęcie Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć #2

Mycie ręczne

Niestety przepisy i wymagania związane z ochroną środowiska powodują, że nie w każdym miejscu możemy umyć auto. Za mycie samochodu na ulicy lub parkingu możemy otrzymać od straży miejskiej mandat. Sprawa jest o wiele prostsza, jeśli mamy własne podwórko, ponieważ tam spokojnie możemy czyścić swój samochód. Wystarczy wtedy trochę chęci, szampon samochodowy, wiaderko oraz woda, a będzie wyglądało jakby dopiero co, wyjechało z salonu.

Zdjęcie Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć #3

Felgi aluminiowe

Przy myciu samochodu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę m.in. na felgi. Te wykonane ze stopów lekkich są wrażliwe na uszkodzenia i nie powinno się ich myć niedbale. Warto więc czyścić je dość skrupulatnie i co jakiś czas, aby brud i pozostałości po kostkach hamulcowych nie wżerały się w lakier chroniący metal. Zaniedbywanie felg może spowodować, ze trzeba będzie je częściej wymieniać, ponieważ zaniedbanej felgi nie da się doczyścić. Preparaty, których używa się do czyszczenia felg, to mocno żrące i niebezpieczne substancje. Przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją oraz radami producenta, a dopiero później przystąpić do czyszczenia. Takie substancje nie powinny też zbyt długo przebywać na feldze, ponieważ mogą ją nieodwracalnie odkształcić.

Zdjęcie Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć #4

Przyjemny zapach

Po zimie warto zadbać o auto nie tylko z zewnątrz. Środek naszego samochodu zapewne też nie wygląda zachęcająco. Brudne dywaniki, kurz czy opakowania po szybkim jedzeniu nie wyglądają estetycznie. Mokre i brudne dywaniki to idealne miejsce do rozwoju grzybów czy roztoczy. Warto więc dokładnie je wyprać, a by pozbyć się pleśni. Wilgotne wnętrze samochodu powoduje, że szyby szybciej parują, a wnętrze nie pachnie zachęcająco. Po wyczyszczeniu samochodu od środka warto, jest go trochę przewietrzyć, aby wszelkie opary ze środków czystości ulotniły się z jego wnętrza.

Zdjęcie Jak zadbać o auto po ziemie! Musisz to wiedzieć #5
Katarzyna

true

Polecane