Wirusy i bakterie w domu- jak się ich pozbyć?

Patrycja
Dom
01.02.2021 13:37
Wirusy i bakterie w domu- jak się ich pozbyć?

W okresie pandemii koronawirusa spędzamy w domach mnóstwo czasu. Z tego powodu, powinniśmy szczególnie zadbać o to, by pozbyć się z nich bakterii i wirusów. Dowiedz się, jak sprzątać mieszkanie, by skutecznie z nimi walczyć.

Zdjęcie Wirusy i bakterie w domu- jak się ich pozbyć? #1

Wirusy i bakterie w domu

W związku z pandemią koronawirusa, w ciągu ostatnich miesięcy spędzamy w naszych domach więcej czasu, niż zwykle. Pracujemy i uczymy się zdalnie, wypoczywamy i spędzamy czas wolny. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, by nasz dom był bezpiecznym miejscem. Zdarza się, że jest pełen drobnoustrojów, wirusów i bakterii, które osiadają na różnych powierzchniach i mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dowiedz się jak skutecznie się ich pozbyć.

Gdzie znajduje się najwięcej bakterii i wirusów?

Wirusy i bakterie mogą żyć na różnych powierzchniach nawet przez kilka dni. Najczęściej przynosimy je z zewnątrz, na ubraniach, butach, wraz z zakupami. Najbardziej zanieczyszczone powierzchnie w domu to blat kuchenny, zlew, deska do krojenia, gąbki do naczyń i włączniki światła.

Jak pozbyć się bakterii i wirusów?

Dowiedz się, w jaki sposób posprzątać i zdezynfekować dom, aby skutecznie pozbyć się z niego wirusów i bakterii:

Zdjęcie Wirusy i bakterie w domu- jak się ich pozbyć? #2

Wietrzenie pomieszczeń

Codzienne wietrzenie domu jest bardzo ważne, niezależnie od pory roku. Zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, drobnoustroje, bakterie i grzyby. Oczyszcza powietrze po przebytej infekcji i ogranicza ryzyko zachorowania wśród innych domowników. Pamiętaj o codziennym wietrzeniu mieszkania!

Zmiana pościeli

Nie zapominaj o regularnej wymianie pościeli. W łóżku gromadzi się wiele zanieczyszczeń, drobnoustrojów i grzybów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Raz na tydzień warto zmienić pościel, prześcieradła, koce i narzuty. Pamiętaj też o częstym praniu ręczników. Warto prać je w temperaturze 60 stopni Celsjusza z użyciem detergentów i środków do prania. To pomoże zlikwidować wirusy i bakterie.

Środki dezynfekujące

Podczas sprzątania mieszkania wybieraj środki dezynfekujące, zawierające alkohole, chlor czy nadtlenek wodoru. Pomogą skutecznie wyczyścić powierzchnie i pozbyć się z nich mikroorganizmów. Przy sprzątaniu zawsze zakładaj rękawice ochronne i stosuj się do zaleceń producentów produktów czyszczących.

Zdjęcie Wirusy i bakterie w domu- jak się ich pozbyć? #3

Przedmioty codziennego użytku

Regularnie dezynfekuj przedmioty codziennego użytku, które są siedliskiem drobnoustrojów. Nie tylko włączniki światła, klamki, poręcze, ale także sprzęt elektroniczny, jak telefony, laptopy, klawiatury, myszki od komputera i piloty od TV. W tym celu użyj chusteczek antybakteryjnych lub alkoholu izopropylowego o wysokim stężeniu (co najmniej 70%).

Wymieniaj te przedmioty

Raz na jakiś czas, warto wymienić niektóre osobiste przedmioty, takie jak szczoteczka do zębów czy gąbka do mycia, ponieważ szybko mogą stać się siedliskiem bakterii i wirusów. Po domowej dezynfekcji pozbądź się też akcesoriów do sprzątania, jak ścierki, gąbki. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się obecnych na nich drobnoustrojów, na inne powierzchnie.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną