Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ulatnia się gaz? Co wtedy zrobić?

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu nie ulatnia się gaz? Co wtedy zrobić?

Coraz częściej mamy do czynienia z gazem, ponieważ jest to dość tani produkt. Budowane są samochody napędzane LPG, używamy go do kuchenek gazowych czy ogrzewania domu. Dzięki temu nie wydajemy tyle pieniędzy na paliwo czy węgiel. Niestety gaz jest „cichym zabójcą”, ponieważ nie można go wyczuć, a jest on niebezpieczny dla naszego organizmu. W połączeniu z ogniem wybucha, a jego wdychanie może doprowadzić do zaczadzenia. Jak więc sprawdzić, czy w mieszaniu nie ulatnia się gaz? Jak postąpić, gdy jednak do tego doszło? Informacje te znajdziecie w poniższym artykule.

Nieszczelna instalacja gazowa

Złe funkcjonowanie instalacji gazowej w domu może mieć negatywne skutki dla jego mieszkańców. Rozszczelnienie jej to bardzo ważna awaria, którą należy jak najszybciej naprawić. Dlatego co roku powinno się sprawdzać jej szczelność oraz wszystkie urządzenia, jakie korzystają z gazu. Czasami jednak pomimo regularnych przeglądów gaz zacznie się ulatniać. Sprawdźcie, jak postąpić, jeśli okaże się, że w naszym domu/mieszkaniu ulatnia się gaz!

Cichy zabójca

Gaz ma bardzo charakterystyczny zapach, który jesteśmy w stanie dość szybko wyczuć. Czasami jednak możemy go pomylić z zapachem cebuli i zlekceważyć ten problem. Nie powinno się jednak tego robić i reagować od razu, ponieważ później może być już za późno. Gdy przez cały dzień okna były zamknięte, to po powrocie do domu jesteśmy w stanie poczuć jego woń w powietrzu.

Czynności sprawdzające

Dla własnego bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy nie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej, które najczęściej zachodzi przy zaworze. W tym celu należy z płynu do naczyń i wody zrobić gęstą suchą pianę. Taką papkę należy nałożyć gęsto na zawór i chwilę się jej przyglądnąć. Jeśli zaczną pojawiać się na niej bąble, wtedy gaz faktycznie zaczyna się ulatniać. Zamiast piany można wykorzystać  do tego własną ślinę, jednak nie będzie wtedy tak dokładnie widać pojawiających się bąbli. Możemy również zakupić urządzenie, które jest bardziej czułe na gaz niż nasz nos, dlatego o wiele wcześniej da ono znać, że dzieje się coś złego. Gdy okaże się, że instalacja jest nie szczelna, wtedy należy zastosować się do poniższych zasad.

Plan postępowania w razie wyczucia gazu

Gdy poczujemy w powietrzu gaz, wtedy musimy postępować z maksymalnym opanowaniem, mimo że stres i panika mogą wziąć wtedy górę na racjonalnym zachowaniem. Aby zapobiec tragedii, zastosujcie się do poniższych zasad:

1) Na początek należy zakręcić kurek gazowy i zawór gazu, aby więcej gazu nie wydostawało się do powietrza. Należy otworzyć też wszystkie możliwe okna, aby zmniejszyć natężenie gazu w powietrzu. Zbyt duża jego ilość może doprowadzić do zaczadzenia.

2) Nie zapalajmy wtedy żadnego ognia, ponieważ takie połączenie doprowadzi do ogromnego wybuchu.

3) Nie powinno się wtedy również włączać czy wyłączać światła ani używać urządzeń elektrycznych.

4) Jak najszybciej opuśćmy mieszkanie i w zadzwońmy pod bezpłatny numer pogotowia gazowego: 992.

5) Jeśli mieszkamy w bloku, to możemy zaalarmować również sąsiadów i wyjść z bloku na dwór, aby tam poczekać na przyjazd pogotowia gazowego.

Katarzyna

true

Polecane