10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie!

Patrycja

Dom

25.01.2021 12:46

10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie!

Poznaj uniwersalną moc cytryny i dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać ją w domu. Sprawdź 10 nietypowych zastosowań cytryny!

Zdjęcie 10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie! #1

1. Sposób na trudne plamy

Sok z cytryny poradzi sobie z trudnymi plamami na ubraniach. Jeśli ubrudziłaś się sokiem z owoców, to polej plamę sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Ubranie odstaw na godzinę, po czym włóż do pralki. Ten sposób pomoże nawet na stare i zaschnięte plamy.

2. Wybielanie ubrań

Równie dobrze cytryna sprawdzi się w roli środka wybielającego ubrania. Ubrania możesz wymoczyć w gorącej wodze z dodatkiem soku z cytryny lub dodać sok do pojemnika na proszek, a następnie nastawić pranie. Ubrania będą miały jaśniejszy kolor i przyjemny, cytrusowy zapach.

3. Sposób na brzydkie zapachy

Odświeżający zapach cytryny pomoże pozbyć się brzydkich domowych zapachów. Suszone plasterki cytryny możesz włożyć do szuflad lub powiesić w szafie. Nadadzą Twoim ubraniom ładny aromat. Cytryna zneutralizuje brzydkie zapachy w pomieszczeniach. Pokrój ją na pasterki i wysusz na kaloryferze, a następnie rozłóż w domu.

4. Odświeżenie lodówki

Cytryna ma właściwości neutralizujące zapachy i doskonale sprawdzi się do odświeżenia lodówki. Włóż przekrojoną na pół cytrynę do lodówki i pozbądź się silnych aromatów.

5. Mycie okien

Wyciśnij do wody sok z połowy cytryny i tak przygotowanym roztworem przetrzyj okna. Pozbędziesz się smug i zabrudzeń na szybach.

Zdjęcie 10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie! #2

6. Osad na kubkach

Sok z cytryny pozwoli na usunięcie osadu z kawy czy herbaty z Twojego ulubionego kubka. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zabrudzeń, wlej do kubka gorącą wodę i dodaj sok z cytryny.

7. Odkamienianie czajnika

Jeśli chcesz pozbyć się kamienia z czajnika, wlej do niego wodę i wciśnij do środka sok z jednej cytryny. Zagotuj ją, a uporczywy osad zniknie!

8. Usuń osad z kamienia

Cytryna doskonale poradzi sobie z usunięciem osadu z kamienia ze zlewu, umywalki, kranu, czy słuchawki prysznicowej. Przetrzyj miejsce, na którym gromadzi się kamień gąbką nasączoną sokiem z cytryny i czekaj na efekt!

Zdjęcie 10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie! #3

9. Przywróć blask biżuterii

Sok z cytryny pomoże przywrócić blask i wyczyścić zabrudzoną biżuterię. Jeśli masz łańcuszek, bransoletkę, kolczyki czy pierścionek, które wymagają odświeżenia, przetrzyj je bawełnianą ściereczką namoczoną w soku z cytryny, a następnie osusz. Twoja biżuteria będzie jak nowa.

10. Pozbądź się szkodników z kuchni

Cytryna doskonale poradzi sobie z domowymi szkodnikami. To sprawdzony sposób na pozbycie się muszek owocówek, mrówek i moli spożywczych. Jeśli chcesz pozbyć się moli, przekrój cytrynę na pól i wbij w nią goździki. Zasusz ją na grzejniku, a następnie włóż do kuchennej szafki. Zapach cytrusów i goździków skutecznie je odstraszy. Masz problem z mrówkami? Trasy ich migracji posmaruj sokiem z cytryny. Kwaśny smak i zapach roztworu, szybko odstraszy szkodniki.

Zdjęcie 10 nietypowych zastosowań cytryny w domu. Sprawdź koniecznie! #4