Rano na oknach masz w tych miejscach dużo skroplonej wody? Musisz to wiedzieć

Katarzyna

Dom

March 2, 2021, 7:09 p.m.

Rano na oknach masz w tych miejscach dużo skroplonej wody? Musisz to wiedzieć

Ostatnio pogoda płata nam figle, ponieważ potrafi w ciągu tygodnia z temperatur minusowych wzrosnąć do ponad 5 stopni Celsjusza. Takie gwałtowne zmiany temperatur nie wypływają jednak pozytywnie na nasze domy czy mieszkania.

Zdjęcie Rano na oknach masz w tych miejscach dużo skroplonej wody? Musisz to wiedzieć #1

Różnica temperatur 

Gdy różnica temperatur pomiędzy podwórkiem a wnętrzem domu jest dość spora, to może dochodzi do pojawienia się pary wodnej na szybach naszych okien. Dochodzi wtedy do kondensacji pary wodnej z powietrza, a skroplona woda zbiera się na dolnej krawędzi szyb. Zjawisko to nie jest raczej naturalnym stanem rzeczy i może do niego doprowadzić kilka czynników. Aby się tego pozbyć, trzeba eliminować po kolei każdy z nich, aż woda przestanie się skraplać na dole szyby.

Przyczyny kondensacji 

Najczęściej skropliny na dolnej części szyby pojawiają się o poranku. Są one wynikiem kilku lub tylko jednego czynnika. Najczęściej pojawiają się one gdy:

- jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu- para wodna pod wpływem niskiej temperatury w domu skrapla się i najczęściej jest to widoczne na szybach,

- na zewnątrz jest niska temperatura, a szyby nie są w stanie jej izolować

-gdy temperatura za oknem jest niska a w środku wyższa, to powietrze dostające się do domu poprzez nieszczelne okna zaczyna się skraplać na szybach okien,

- szyba jest nadmiernie wychłodzona poprzez rozszczelnienie się okna, z którego ulatnia się gaz izolacyjnym, zjawisko to nazywa się mostkiem termicznym i jego skutkiem jest zmniejszenie właściwości izolacyjnych okna,

- w budynku nie ma odpowiedniej wentylacji, co powoduje, że para wodna nie jest odprowadzana na zewnątrz, tylko "kotłuje się" w domu i osadza, m.in. na oknach, gdzie jest najbardziej widoczna.

Brak wentylacji 

Pojawianie się skroplin na oknach najczęściej powstaje wskutek braku odpowiedniej wentylacji oraz nadmiernej wilgotności powietrza. Aby temu zaradzić, należy częściej wietrzyć mieszkanie oraz zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie tę wilgotność pochłaniać. Najlepiej jest zakupić pochłaniacz wilgoci, który jest bardzo prostym urządzeniem w obsłudze. 

Zdjęcie Rano na oknach masz w tych miejscach dużo skroplonej wody? Musisz to wiedzieć #2

Negatywne skutki zdrowotne 

Nadmierna wilgoć w powietrzu nie jest też zdrowa dla twojego organizmu. Może ona doprowadzić do problemów z układem oddechowym. Dodatkowo wilgotne i ciepłe powietrze to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które najczęściej widuje się na ścianie, podłodze czy suficie w danym pomieszczeniu. Wszelkie zmiany na tle pleśniowym czy grzybiczym wpływają negatywnie na nasz układ oddechowy, który jest dodatkowo obciążany.

Zdjęcie Rano na oknach masz w tych miejscach dużo skroplonej wody? Musisz to wiedzieć #3