Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia. Miała ogromny, często niekorzystny wpływ na naszą pracę, życie rodzinne, towarzyskie, zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet na nawyki żywieniowe. Dowiedz się, jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do żywności i jak obecnie to wygląda u Polaków.
Pandemia koronawirusa a zakupy
Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do zakupów. W ostatnich miesiącach większość z nas ograniczyła wyjścia z domu do minimum, do sklepów chodziliśmy o wiele rzadziej, ale robiliśmy większe jednorazowe zakupy. Pierwsza fala koronawirusa wiosną sprawiła, że zaczęliśmy gromadzić zapasy żywności i podstawowych środków higienicznych. Jak wynika z danych statystycznych wzrosła sprzedaż takich produktów, jak papier toaletowy, mydło oraz żywności: makaronu, kaszy i ryżu. Także apteki i drogerie odnotowały wzrost sprzedaży leków na przeziębienie i grypę.
Polacy gromadzili zapasy
Polacy w obawie przed kwarantanną i koniecznością pozostania w domach, zaczęli masowo gromadzić spożywcze zapasy. Zaopatrywali się głównie w produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Takie jak makarony, kasze, ryże, mąki.
Planowanie menu
Pandemia sprawiła, że Polacy zaczęli częściej przygotowywać posiłki w domach. Aby ograniczyć wyjścia do sklepów, konieczne było nauczenie się planowania menu na kilka dni. Z zapasów starali się przygotowywać posiłki na cały tydzień i wykorzystywać je na bieżąco.
Dania z resztek
Polacy przestali marnować tyle żywności. Nauczyli się wykorzystywać produkty, które mają w domach i tworzyć z nich pełnowartościowe posiłki. Szukali przepisów na smaczne dania z resztek, tak by na bieżąco czyścić lodówkę. Sałatki, omlety, pizza, czy zapiekanka pozwalają zużyć resztki produktów i uniknąć marnowania dobrego jedzenia.
Przechowywanie żywności
Nauczyliśmy się lepiej przechowywać żywność, tak by zachowała na dłużej świeżość i swoje właściwości. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego wyrzucania jedzenia. Mrożenie, wekowanie, przechowywanie w lodówce i próżniowych pojemnikach, przedłuża trwałość produktów spożywczych.
Domowe wypieki
Wiele osób zaczęło wypiekać w domach świeże pieczywo. Staliśmy się bardziej kreatywni w kuchni i zaczęliśmy eksperymentować z nowymi przepisami. Częściowo wynika to z nudy i dużej ilości wolnego czasu oraz tego, że obecnie mnóstwo czasu spędzamy w domach, ucząc się, pracując i odpoczywając.
Egzotyka w kuchni
Brak możliwości wyjazdu na zagraniczne wakacje, sprawił że coraz więcej osób stara się odtworzyć egzotyczne smaki w swojej kuchni. Gotujemy nie tylko tradycyjne polskie potrawy, coraz chętniej sięgamy po smaki, które kojarzą nam się z wakacjami. Kuchnia tajska, grecka, włoska, japońska pojawia się w wielu polskich domach.