Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków

Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia. Miała ogromny, często niekorzystny wpływ na naszą pracę, życie rodzinne, towarzyskie, zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet na nawyki żywieniowe. Dowiedz się, jak pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do żywności i jak obecnie to wygląda u Polaków.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #1

Pandemia koronawirusa a zakupy

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podejście do zakupów. W ostatnich miesiącach większość z nas ograniczyła wyjścia z domu do minimum, do sklepów chodziliśmy o wiele rzadziej, ale robiliśmy większe jednorazowe zakupy. Pierwsza fala koronawirusa wiosną sprawiła, że zaczęliśmy gromadzić zapasy żywności i podstawowych środków higienicznych. Jak wynika z danych statystycznych wzrosła sprzedaż takich produktów, jak papier toaletowy, mydło oraz żywności: makaronu, kaszy i ryżu. Także apteki i drogerie odnotowały wzrost sprzedaży leków na przeziębienie i grypę.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #2

Polacy gromadzili zapasy

Polacy w obawie przed kwarantanną i koniecznością pozostania w domach, zaczęli masowo gromadzić spożywcze zapasy. Zaopatrywali się głównie w produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Takie jak makarony, kasze, ryże, mąki.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #3

Planowanie menu

Pandemia sprawiła, że Polacy zaczęli częściej przygotowywać posiłki w domach. Aby ograniczyć wyjścia do sklepów, konieczne było nauczenie się planowania menu na kilka dni. Z zapasów starali się przygotowywać posiłki na cały tydzień i wykorzystywać je na bieżąco.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #4

Dania z resztek

Polacy przestali marnować tyle żywności. Nauczyli się wykorzystywać produkty, które mają w domach i tworzyć z nich pełnowartościowe posiłki. Szukali przepisów na smaczne dania z resztek, tak by na bieżąco czyścić lodówkę. Sałatki, omlety, pizza, czy zapiekanka pozwalają zużyć resztki produktów i uniknąć marnowania dobrego jedzenia.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #5

Przechowywanie żywności

Nauczyliśmy się lepiej przechowywać żywność, tak by zachowała na dłużej świeżość i swoje właściwości. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego wyrzucania jedzenia. Mrożenie, wekowanie, przechowywanie w lodówce i próżniowych pojemnikach, przedłuża trwałość produktów spożywczych.

Domowe wypieki

Wiele osób zaczęło wypiekać w domach świeże pieczywo. Staliśmy się bardziej kreatywni w kuchni i zaczęliśmy eksperymentować z nowymi przepisami. Częściowo wynika to z nudy i dużej ilości wolnego czasu oraz tego, że obecnie mnóstwo czasu spędzamy w domach, ucząc się, pracując i odpoczywając.

Zdjęcie Wpływ pandemii na nawyki żywieniowe Polaków #6

Egzotyka w kuchni

Brak możliwości wyjazdu na zagraniczne wakacje, sprawił że coraz więcej osób stara się odtworzyć egzotyczne smaki w swojej kuchni. Gotujemy nie tylko tradycyjne polskie potrawy, coraz chętniej sięgamy po smaki, które kojarzą nam się z wakacjami. Kuchnia tajska, grecka, włoska, japońska pojawia się w wielu polskich domach.

Patrycja

Polecane