Od jutra nowy rodzaj prawa jazdy! Co się zmieni od 7 sierpnia 2023 roku!

Justyna
Prawo
22.07.2023 10:07
Od jutra nowy rodzaj prawa jazdy! Co się zmieni od 7 sierpnia 2023 roku!

Już jutro, 7 sierpnia, aplikacja mObywatel zaoferuje możliwość korzystania z tymczasowego prawa jazdy. Wdrożenie tej nowej funkcji będzie realizowane stopniowo, z zamiarem pełnej dostępności dla wszystkich użytkowników do 21 sierpnia.

Czym jest tymczasowe prawo jazdy?

Tymczasowe prawo jazdy to przełomowe rozwiązanie, które już od sierpnia 2023 roku będzie dostępne w aplikacji mObywatel. Ma być wprowadzane etapami od 7 sierpnia, tak aby powszechne udostępnienie nastąpiło 21 sierpnia.

W Monitorze Polskim opublikowano komunikat ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego w sprawie rozszerzenia funkcji aplikacji mObywatel o tymczasowe prawo jazdy. Możemy w nim przeczytać:

„Dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie, gromadzenie i udostępnianie z centralnej ewidencji kierowców danych w celu utworzenia i udostępnienia tymczasowego elektronicznego prawa jazdy oraz obsługę tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel określa się na 7 sierpnia 2023 r., z tym że dzień powszechnego udostępniania oraz obsługi tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel, z wykorzystaniem tych rozwiązań technicznych, określa się na dzień 21 sierpnia 2023 r."

Jak to działa?

Dzięki niemu, po zdanym egzaminie na prawo jazdy , pozytywny wynik zostanie wprowadzony do systemu, a młodzi kierowcy otrzymają elektroniczny dokument na 30 dni, który uprawnia ich do legalnego prowadzenia pojazdu. To idealne rozwiązanie dla osób, które od razu chcą cieszyć się swobodą jazdy!

Warto przypomnieć, że dotychczas, osoba, która uzyskała pozytywną ocenę na egzaminie na prawo jazdy, musiała czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej przez właściwy organ

Praktyczność i swoboda

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel sprawi, że kierowcy nie muszą już martwić się o plastikowe karty czy obawy o zapomnienie dokumentu w domu. Wszystko, czego potrzebują, to smartfon z aplikacją mObywatel. Ta praktyczność pozwoli na swobodę i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów, co jest szczególnie ważne dla nowych kierowców, którzy dopiero zdobywają doświadczenie na drogach.

Jak podkreślił Janusz Cieszyński:

„Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu. To funkcja, która na pewno obywatelom się przyda”.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną